2011/2012

Walka o złoto rozpoczęta, brąz bliżej dla Rzeszowa.
Plus Liga Zacznijmy od spotkania w Rzeszowie. Po wczorajszym zwycięstwie 3 do 2, zespół Resovii podszedł do dzisiejszego spotkania zmotywowany chęcią powtórzenia wczorajszego wyniku. Zespół Ljubomira Travicy, dla którego prawdopodobnie jest to ostatni sezon na Podkarpaciu, wyszedł w najmocniejszym składzie, z Grozerem w ataku i o dziwo Matejem Cerniciem, ktry ostatnich spotkań do udanych zaliczac nie może. Goscie z Częstochowy rozpoczęli mecz dość nietypowo, bo z Dawidem Murkiem na libero i Wojtkiem Gradowskim na przyjęciu.
Pierwszy set rozpoczął się od walki punkt za punkt, skutecznie atakowali po stronie Rzeszowa Akhrem i Grozer, odpowiadali Janeczek i Gierczyński. Pierwsza przerwa techniczna to prowadzenie 8:7 dla Resovii. Dalsza częsc pierwszej partii to przewaga zawodników z Rzeszowa, praktycznie nieomylni w swoich atakach są Akhrem i Grozer, dodatkowo znakomicie funkcjonuje blok Rzeszowian i mamy 16:13 na drugiej przerwie technicznej. Od drugiej przerwy technicznej potężne zagrywki Grozera odrzucają przeciwnika od siatki, niedokładne rozegranie i oddawanie piłki za darmo na drugą stronę albo blokowane ataki przez Resovii, Rzeszowianie wykorzystywali wszystkie takie prezenty i dzięki temu pierwszego seta wygrali 25:16.

Druga partia rozpoczęła się znowu od walki punkt za punkt, tym razem jednak w głównej roli wystąpił nie atak a blok Resovii. Atakujący Częstochowy nadziewali się na szczelny mur pary Millar/Kosok. W tym secie warto dodac że Rzeszowianie mieli trudnosci ze skonczeniem ataku, podbijani byli Grozer i Akhrem jednak i po stronie AZS-u Bartosz Janeczek w decydujących momentach, mogąc doprowadzic do wyrownania, był blokowany. Na drugą przerwę techniczną Resovia schodzi przy prowadzeniu 16:13. Jak trwoga to do Grozera i Akhrema. I rzeczywiście, obaj zawodnicy w tej części seta grają dobrze, dzięki czemu nadal utrzymuje się czteropunktowe prowadzenie. Do końca gra punkt za punkt i Resovia wygrywa drugiego seta 25:22 i w całym meczu prowadzi 2:0.

Trzecia partia to skuteczna gra w ataku zespołu spod Jasnej Góry. Dobrze ze srodka Nowakowski i w ataku Janeczek i AZS prowadzi 4:8. Po przerwie Rzeszowianie rozpoczynają poscig za rywalem, znowu Grozer i Akhrem w ataku, w przyjęciu wspiera ich Matej Cernic, który co prawda mało atakował w całym dzisiejszym spotkaniu, ale bardzo dobrze grał w obronie. Częstochowa na drugą przerwę schodzi z jednopunktowym prowadzeniem, 15:16. Znowu jednak błędy w ataku akademików, w aut atakuje Janeczek i zamiast odskoczyc od rywala to Częstochowa wyciąga rekę, 20:21. Końcówka partii to znakomita gra Grozera ale i błędy rywali, dzięki czemu Resovia wygrywa trzeciego seta 26:24 i całe spotkanie 3:0.

Podsumowując gdyby nie ilosc błędów po swojej stronie, Częstochowa może by wygrała to spotkanie, jednak z dobrze grającym Grozerem i Akhremem okazało się to nie możliwe. Na plus dziś funkcjonował Rzeszowki blok, który aż 12 razy zatrzymywał punktowo rywala, AZS odpowiedział tylko trzema blokami. Tak jak pisałem wczesniej znakomicie Grozer i Akhrem w ataku ( odpowiednio 12/23 oraz 13/23 czyli 52% i 57% skutecznosci w ataku ), co prawda Białorusin z polskim paszportem zagrał bardzo słabo w przyjęciu ( 21% poz. i 7% perf. ) ale w tym elemencie udanie zastąpił go MVP tego spotkania, Matej Cernic który oprócz dobrego przyjęcia ( 71% poz. 48% perf. ) dorzucił 5/8 w ataku. Po stronie AZS-u dobrze zagrał Piotr Nowakowski ( 7/9 w ataku ) i Wojciech Gradowski. Po tym zwycięstwie Resovia potrzebuje jeszcze jednej wygranej by zdobyc brązowy medal.

Drugim dzisiejszym spotkaniem był 'mecz-otwarcia' walki o złoty medal pomiędzy Skrą Bełchatów a ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Kibice oczekiwali swietnego widowiska, pełnej walki i ofiarnosci. I raczej nikt kto widział to spotkanie, nie może czuc się rozczarowany.
Skra rozpoczęła mecz z Stephanem Antigą i Bartkiem Kurkiem w przyjęciu, z Mariuszem Wlazłym w ataku, Miguelem Falascą na rozegraniu, parą Możdzonek/Plinski na srodku i Pawłem Zatorskim na libero. ZAKSA wystawiła na plac gry: Kubę Jarosza, Pawła Zagumnego, Michała Ruciaka, Idiego, Piotra Gacka na libero i parę srodkowych Gladyr/Czarnowski.

Pierwszy set rozpoczął się od prowadzenia Skry 5:3, skutecznie w ataku Kurek i Wlazły. Odpowiadają ze srodka Gladyr i ze skrzydła Idi. Skra schodzi na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem 8:6. Po przerwie atakuje Ruciak a Kurek nie kończy swojego ataku i remis po 11. Wyrównana partia tego seta, dzięki Kubie Jaroszowi i 'blok-aut' ZAKSA schodzi prowadząc 15:16. Po drugiej przerwie dobrze gra Idi który kończy kontrę i mamy 16:18 dla ZAKS-y, czas dla Skry. Po przerwie poprawa gry gospodarzy, kończy Wlazły i mamy remis po 23. Ten sam zawodnik, dzięki wsparciu wprowadzonego wczesniej Michała Winiarskiego, kończy pierwszego seta ustalając wynik pierwszej partii na 25:23. 1:0 dla Skry.

Drugi set to zamiana ról z początku pierwszego seta. Blokuje Gladyr, atakuje Idi i mamy 3:5 dla gosci. ZAKSA kontynuuje swoją dobrą grę, znakomicie gra jej srodek a na skrzydle Idi. 6:8 dla gosci. Po przerwie Kędzierzynianie odskakują na cztery punkty przewagi, 8:12 i czas dla trenera Nawrockiego. ZAKSA utrzymuje przewagę i na drugą przerwę techniczną schodzi z prowadzeniem 12:16. Jednak mistrz polski nie odpuszczał, Skra konsekwentnie zdobywała kolejne punkty, Wlazły dobrze w ataku i gdy Jurij Gladyr się myli w polu serwisowym mamy na tablicy wynik 18:20. Walka punkt za punkt i goscie mają pierwszą piłkę setową. Drugą partię kończy asem serwisowym Paweł Zagumny i mamy remis w Bełchatowie po 1. Wynik tej partii to 22:25.

Trzecia partia to zdecydowane prowadzenie Skry bo aż 5:1. Trudnosci z pokonaniem bloku Skry ma Michał Ruciak, który zostaje zmieniony przez Tine Urnauta. Czteropunktowe prowadzenie Skry utrzymuje się cały czas i na tablicy mamy wynik 8:4. Po przerwie dobrze radzi sobie ZAKSA doprowadzając do remisu po 8. Kędzierzynianie chyba jednak odpuscili bo Skra odskakuje na 12:9. Bartek Kurek atakuje z przechodzącej i mamy 14:10. W tym secie Skra jest lepsza w każdym elemencie siatkarskim i widząc przebieg wydarzeń trener Stelmach prosi o czas. Nic to jednak nie daje bo Skra odskakuje aż na 8 punktów przewagi, dobrze Kurek z drugiej linii i 21:13. ZAKSA próbuje walczyc, nawet im to się zaczyna udawac ale strata do Skry jest zbyt duża i trzeci set pada łupem gospodarzy , którzy wygrywają 25:21.

Czwarty set rozpoczyna się od prowadzenie ZAKS-y 3:5, w aut atakuje Kurek i na placu gry pojawia się Michał Bąkiewicz. Walka punkt za punkt i 7:8 na przerwę techniczną prowadzi ZAKSA. Idi blokowany przez Możdzonka i mamy remis po 10. Swoich ataków nie potrafi skończyc Jakub Jarosz, co skutkuje zmianą na Dominika Witczaka. Remis po 13. Następuje okres lepszej gry Kędzierzynian która potrafi wykorzystac swoje sytuacje jak i ustawic dobry blok dzięki czemu odskakują na cztery punkty przewagi, 14:18. Gospodarze zaczynają niewytrzymywac cisnienia, Wlazły dotyka linii 3 metra i mamy 16:21. ZAKSA nie daje wyrwac sobie wygranej tej partii, seta kończy asem serwisowym Michał Ruciak, wynik to 19:25 i 2:2 w całym spotkaniu. Za chwilę tie-break.

Piąty set zaczyna się od prowadzenia ZAKS-y 0:2, bohaterem tych dwóch akcji jest Patryk Czarnowski który skutecznie blokuje Wlazłego i Kurka. Daniel Pliński zagrywa w Gacka, ten nie przyjmuje i mamy remis po 5. Chwilę później ZAKSA prowadzi 5:7, błąd Wlazłego w ataku. Wlazły znów popełnia błąd, znowu nadeptuje na linię i mamy 5:9. Jednak seria zagrywek Stephana Antigi pozwala gospodarzom dojsc przyjezdnych na remis po 10. Kurek nie wytrzymuje presji i atakuje w aut, 11:13. Tie-breaka jak i całe spotkanie kończy Idi, ZAKSA wygrywa to spotkanie 2:3 i to ona obejmuje prowadzenie w rywalizacji o złoty medal 0:1.

MVP uznano Pawła Zagumnego, w zwycięskiej drużynie znakomicie zagrał srodek, Czarnowski/Gladyr nie do zatrzymania, swietnie grał Idi a profesor Zagumny doskonale rozgrywał. Po stronie Skry na pochwały zasłużył Mariusz Wlazły który atakował z 44% skutecznoscią ( 19/43, choc sam podarował aż 10 punktów rywalom ze swoich błędów ) i Bartek Kurek, ale tylko w ataku ( 21/37 ) bo w przyjęciu bardzo słabo, podobnie libero Skry Paweł Zatorski ( odpowiednio 21% poz. 14% perf. i 21% poz. 7% perf. ). Wygrał zespół lepszy, choc to dopiero początek walki o złoto, można się spodziewac że ZAKSA na jednej wygranej nie zakończy. Jutro ciąg dalszy zmagań o złoto.