2011/2012

Jak radzi sobie Jakub Jarosz ?
Seria A Panowie Po zaskakującym transferze do Włoch nikt chyba nie spodziewał się takiego odrodzenia naszego atakującego. Jak wiadomo, ostatniego sezonu w PlusLidze, Kuba nie mógł uznać za udany. Co prawda przebłyski powrotu tego zawodnika widać było już przy trenerze Anastasim, ale forma Jarosza jest dla wszystkich miłym zaskoczeniem.
Jak radzi sobie Jakub Jarosz w lidze włoskiej, spytano Silvano Prandiego, trenera klubowego Polaka.
Link
Maciek dnia 01/03/2012 · 211365 Komentarzy · 3311 Czytań · Drukuj

realista_pzps dnia 01/03/2012
Jeżeli potwierdzą się pogłoski, że Anastasi w Modenie negocjował z Wlazłym warunki powrotu do kadry to znaczy, że ktoś musi wypaść ze składu. Pytanie tylko czy Jarosz ma konkurować z Bartmanem...czy może Bartman nie będzie już przestawiany. Oczywiście w tej sytuacji szanse Gruszki na miejscówkę w kadrze wydają się zerowe
Brasil dnia 01/03/2012
Skoro już o Serie A mowa, to dodam, że wczoraj odbył się zaległy mecz z 6. kolejki drugiej rundy rozgrywek pomiędzy Bre Banca Cuneo a CMC Ravenna, który pierwotnie został przerwany z powodu przeciekającego dachu.

Cuneo zwyciężyło 3-0 (-23,-24,-23), ponownie na świetnej skuteczności grali skrzydłowi - Wijsmans, Ngapeth i Vissotto. W Ravennie Gruszka pojawiał się na parkiecie na podwójnych zmianach w każdym z setów, skończył dwa ataki na dwie próby. Wracając jeszcze do Cuneo, to wydaje się, że przerwa na Final Four Pucharu Włoch bardzo dobrze wpłynęła na formę tej ekipy.

Tak dobrze grający Jarosz powinien grać w pierwszej reprezentacji. Nawet kosztem Zibiego. Zresztą obaj na pozycji atakującego to siatkarze o podobnej charakterystyce, obaj bardzo skuteczni z przyspieszonych piłek, nieco gorzej z sytuacyjnych, podczas gdy Jarosz ma zdecydowanie lepszą zagrywkę a także, wydaje mi się, że Jakub jest lepszy jeżeli chodzi o grę na siatce. Niech tylko potwierdzi tą jakość w reprezentacji.

Co do powrotu Wlazłego... Powróci, niestety, a sprawa przybierze rozmiary jeszcze większej szopki... Anastasi niech jeździ, prosi się, spotyka z Mariuszem. Dla mnie to trochę nie do pomyślenia, by w Rosji czy Brazylii zaistniała podobna sytuacja. A ponoć mamy ambicję do konkurowania z tymi dwoma największymi aktualnie potęgami w światowej siatkówce.

Z tym, że nie wydaje mi się, by to miało być jakieś znaczne wzmocnienie kadry w porównaniu do tego, co podczas Pucharu Świata prezentował Zibi. Oczywiście, Wlazły to nominalny atakujący, znacznie lepszy w zagrywce, ale już w ataku obaj to siatkarze preferujący przyspieszone piłki, a z nich co by nie mówić Bartman był podczas turnieju w Japonii bardzo skuteczny.
Maciek dnia 01/03/2012
Bartmana to najpierw niech do pełni zdrowia doprowadzą, a później się martwić na jakiej pozycji w kadrze, choć skłaniałbym się do przyjęcia!
Co do ataku to jeśli Kuba miałby grać takie mecze jak z czołówką Serie A, to Wlazłego widzę w klaskaczu smiley
Trepie ale ty bierzesz staty z całego sezonu a one jednak nie oddają obecnej formy Kuby.
Wiadomo ze trener będzie chwalił swojego zawodnika, ja nie mówię ze jest jednym z najlepszych ale w obecnej dyspozycji jest nr 1 do kadry na atak smiley_
trep

Od momentu odejścia byłego reprezentanta Kuby, Alaina Roci, który był bardzo solidnym wsparciem w ataku dla Jarosza, Polak osiąga statystyki w pewnym przybliżeniu na poziomie:

- ponad 21 punktów w nieco ponad 4 setach na mecz. Średnia z 8 ostatnich spotkań - ponad 5 pkt na set, klasyfikowałaby Jarosza jako najlepiej punktującego Serie A.

- skuteczność ataku Polaka z tych meczów to około 53% w ataku

- Jarosz w tych 8 meczach zdobył 15 punktów zagrywką, co daje średnią prawie 2 punkty w polu serwisowym na mecz. Inna sprawa, że Polak popełnia bardzo dużo błędów (grubo ponad 30 w omawianych przeze mnie meczach)

- 12 bloków daje średnio 1,5 punktowego bloku na mecz. Na set mniej więcej jest to 0,36, dla porównania Igor Omrcen zdobywa 0,33 a Vissotto 0,43 punktu blokiem na set.

- skuteczność Jarosza z tych spotkań to prawie 53% w ataku, podczas gdy tylko Stokr ma wyższą średnią, z tym, że Czech nie dostaje tak wielu piłek jak Polak.
Się powtórzyłem smiley

Zatem Prandi chyba jednak ma rację, mówiąc,że Jarosz to jeden z najlepszych obecnie atakujących ligi. Pytanie - czy będzie w stanie utrzymać taką formę. Jeśli tak - Jarosz jest pewniakiem jeżeli chodzi o wyjazd na Igrzyska.