2011/2012

Zapowiedź 15. kolejki Orlen Ligi
Orlen Liga 19.01
Impel Wrocław - Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna 1:3 ( 25:18, 15:25, 27:29, 26:28 ) MVP: Werblińska - Statystyki
KS Pałac Bydgoszcz - AZS Metal-Fach Białystok 3:0 ( 25:7, 25:20, 28:26 )MVP: Schulz - Statystyki
PTPS Piła - Atom Trefl Sopot 1:3 ( 27:25, 21:25, 15:25, 12:25) MVP BełcikStatystyki

20.01
BKS Aluprof Bielsko-Biała - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 2:3 ( 21:25, 25:14, 19:25, 25:23, 9:15) MVP Dirickx - Statystyki

21.01
Budowlani Łódź - Siódemka Legionovia Legionowo 3:0 ( 25:18, 25:18, 25:18 ) MVP: Piątek - Statystyki

Rywalizacja w Orlen Lidze przekroczyła półmetek rundy rewanżowej. W najbliższych kolejkach decydować się będzie skład drużyn, które w lutym rozpoczną walkę w fazie play-off. Wiele zależeć będzie także od meczów 15. kolejki, która rozpocznie się już dziś. W najciekawszym meczu tej rundy spotkań zmierzą się BKS Aluprof Bielsko-Biała i Tauron MKS Dąbrowa Górnicza.

Impel Wrocław - Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna (Sobota, 19 stycznia godz. 17:00)

Pierwsze spotkanie 15. kolejki zostanie rozegrane we Wrocławiu, gdzie zmierzą się Impel Wrocław z Bankiem BPS Muszynianką Fakro Muszyną. Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że zwycięstwo w tym meczu padnie łupem Muszynianki, a jedyne co będzie się rozstrzygać w tym spotkaniu, to rozmiar porażki jaką poniesie Impel. Obecnie wygrana w tym meczu Muszyny nie jest już tak pewna. Oczywiście Wicemistrzynie naszego kraju nadal są faworytkami tego spotkania, niemniej jednak Wrocławianki mogą okazać się nie lada wyzwaniem dla Muszynianek. Po zmianie trenera ekipa z Wrocławia wykazuje zwyżkę formy. Ciężko powiedzieć, czy jest to efekt dobrej pracy trenerskiej Norwega Tore Aleksandersen, czy też może sam fakt poczynionych w ostatnim okresie zmian, jednak poprawa w grze drużyny jest widoczna. Dwie wygrane (w tym jedna odniesiona w meczu z Mistrzem Polski) bez straty seta w dwóch ostatnich kolejkach spowodowały, że Wrocławianki awansowały na 7 miejsce w tabeli i powoli zaczęły oddalać od siebie wizję gry o utrzymanie w lidze. Muszynianki z kolei po 14. kolejkach Orlen Ligi zajmują 1 miejsce w tabeli i to pomimo rozegrania mniejszej ilości spotkań (zaległy mecz Muszyny z AZS Metal-Fach Białystok odbędzie się 30 stycznia). W poprzednim spotkaniu tych ekip górą była Muszynianka, która pokonała drużynę z Wrocławia 3:0.

KS Pałac Bydgoszcz - AZS Metal-Fach Białystok (Sobota, 19 stycznia godz. 18:00)

W Bydgoszczy gospodynie, KS Pałac Bydgoszcz, podejmą ekipę AZS Metal-Fach Białystok. Może być to jedno z najważniejszych spotkań dla tych ekip w obecnym sezonie. Dla AZS jest to praktycznie ostatnia szansa by uciec z ostatniego miejsca w tabeli i uniknąć degradacji do pierwszej ligi. Z kolei wygrana w tym meczu Bydgoszczy może przybliżyć tę ekipę do zapewnienia sobie udziału w fazie play-off. Ostatnie spotkanie tych drużyn było bardzo zacięte i skończyło się po pięciosetowej walce wygraną Pałacu. Nic nie wskazuje jednak na to by i tym razem ekipie z Białegostoku udało się ugrać choć jeden punkt w starciu z Bydgoszczankami. Drużyna AZS cały czas nie może poradzić sobie z kłopotami, w jakie wpadła przez brak płynności finansowej. Obecnie problemy te pogłębiły się, gdyż współpracę z klubem zakończył dotychczasowy trener Czesław Tobolski. Warto także podkreślić, że na obecnym etapie rozgrywek ekipa z Bydgoszczy prezentuje się o wiele lepiej niż na początku sezonu, dlatego pokonanie jej przez rozbity zarówno pod względem sportowym jak i mentalnym zespół AZS wydaje się bardzo mało prawdopodobne. Przeciwko zawodniczką Białegostoku przemawia również fakt, że mecz będzie rozgrywany przed bydgoską publicznością, która swoim dopingiem będzie starała się zmotywować do walki gospodynie tego spotkania.

PTPS Piła - Atom Trefl Sopot (Sobota, 19 stycznia godz. 18:00)

Jednym z ciekawszych spotkań tej kolejki będzie mecz w Pile, gdzie PTPS Piła zagra z Atomem Treflem Sopot. Zespoły te w tabeli dzieli obecnie tylko jeden punkt. Tak mały dystans między tymi drużynami może dziwić kibiców żeńskiej siatkówki, gdyż w zeszłym roku Pilanki wróciły po roku nieobecności do najwyższej klasy rozgrywek i mało kto spodziewał się, że tak szybko odzyskają wysoką pozycję w Orlen Lidze. Atom z kolei po zeszłorocznym sukcesie zdecydowanie obniżył loty i obecnie spisuje się znacznie słabiej niż rok temu. Wydaje się jednak, że do dzisiejszego starcia to Mistrzynie Kraju, które wygrały również poprzednie spotkanie tych ekip, przystąpią w roli faworyta.

BKS Aluprof Bielsko-Biała - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza (Niedziela, 20 stycznia godz. 14:30, Polsat Sport)

Hitem 15. kolejki będzie zdecydowanie mecz w Bielsku-Białej. Zagrają się w nim drużyny należące do ligowej czołówki, BKS Aluprof Bielsko-Biała i Tauron MKS Dąbrowa Górnicza. Obie ekipy po nieudanych występach w Pucharze CEV w mijającym tygodniu mają wiele do udowodnienia. Szczególnie drużynie z Dąbrowy powinno zależeć na zmazaniu złego wrażenia po dotkliwej porażce w meczu z Fenerbahce. Dąbrowianki tylko w pierwszym secie podjęły walkę z Turczynkami, a cały mecz zakończył się wynikiem 3:0. Drużyna Aluprofu zaprezentowała się trochę lepiej od swoich jutrzejszych przeciwniczek. Pomimo problemów kadrowych spowodowanych przez kontuzje oraz chorobę kilku zawodniczek, ugrały w meczu z Muszyniankami seta. Biorąc pod uwagę te występy mogło by się wydawać, że to BKS powinien być faworytem tego spotkania, nie wiadomo jednak czy wszystkim podstawowym zawodniczkom Aluprofu uda się wrócić do gry i do dobrej dyspozycji na czas rywalizacji z Tauronem. W poprzednim spotkaniu tych drużyn górą były Bielszczanki, które pokonały Dąbrowę 3:1.

Budowlani Łódź - Siódemka Legionovia Legionowo (Poniedziałek, 21 stycznia godz. 18:00, Polsat Sport)

W ostatnim spotkaniu kolejki zmierzą się Budowlani Łódź z Siódemką Legionovią Legionowo. Poprzednią rywalizację tych drużyn wygrała drużyna z Legionowa 3:1. W tym meczu jednak to nie Legionovia będzie faworytem. Od pięciu kolejek Siódemce nie udało się wygrać meczu, przez co drużyna ta znajduje się obecnie na przedostatnim miejscu w tabeli i do ekipy znajdującej się na 8 pozycji na tym etapie traci 4 punkty. Sytuacja Budowlanych Łódź w tabeli jest zdecydowanie lepsza. Łodzianki mają obecnie na swoim koncie 17 punktów i niewiele brakuje im by zapewnić sobie miejsce w pierwszej ósemce na koniec fazy zasadniczej. Dodatkowo drużyna Budowlanych w ostatnim czasie spisuje się bardzo dobrze. W rundzie rewanżowej ekipa z Łodzi wygrała 3 z 5 rozegranych przez siebie spotkań.