MŚ U21 - PO czas zaczać
MŚ U21 M Iran - Egipt 3:0 ( 25:21, 25:20, 25:21 ) - Statystyki
USA - Brazylia 1:3 ( 22:25, 25:23, 18:25, 22:25 ) - Statystyki
Argentyna - Chiny 3:1 ( 25:19, 25:23, 23:25, 29:27 ) - Statystyki
Serbia - Włochy 2:3 (25:21, 19:25, 21:25, 30:28, 5:15 ) - ( 25:19, 25:23, 23:25, 29:27 ) - Statystyki

bazin dnia 28/08/2013
9:5 dla Serbów w pierwszym secie meczu Serbia:Włochy. To najciekawszy pojedynek pierwszej rundy play-off
Po pierwszym łatwo wygranym przez Serbów secie w drugiej partii Kovacević i spółka zaczęli mieć poważne problemy z odbiorem włoskiej zagrywki, a z kolei Randazzo na kontrach złapał wiatr w żagle i kończył praktycznie wszystko. Na razie 16:13 dla Włochów w tej partii
Brasil dnia 28/08/2013
Patologiczny jest ten system rozgrywek. Nie ma to jak juniorom kazać rozegrać regularnie cztery spotkania w fazie pucharowej z rzędu - Serbowie grają dziś najsłabszy mecz mistrzostw, a odnosząc ledwie jedną porażkę w całym turnieju, mogą ostatecznie zająć 13. miejsce - jeśli dziś przegrają z Włochami. Do tego ten podział grup - jedna potężna, jedna bardzo mocna i dwie dużo gorsze - z czego te dwie najmocniejsze mierzą się ze sobą. Już na MŚ juniorek mieliśmy serię kilku dziwnych wyników w fazie pucharowej i wydaje się, że tutaj może być podobnie. Bardzo mi się to nie podoba. smileysmiley
...mierzą się ze sobą w 1/16 (sick) i dwaj mocni kandydaci do medali już na tej fazie pożegnają się z turniejem.
Serbowie grają dziś najsłabszy mecz mistrzostw, a odnosząc ledwie jedną porażkę w całym turnieju, mogą ostatecznie zająć 13. miejsce - jeśli dziś przegrają z Włochami

Wszystko jakby do tego zmierzało. Włosi w dwóch ostatnich, wygranych setach mają wyraźnie lepsze przyjęcie i groźniejszą zagrywkę. Często są w stanie odrzucić Serbów od siatki, mają też na koncie wyraźnie więcej asów serwisowych i takich piłek, gdzie Serbowie mogą najwyżej oddać im piłkę, bo po złym przyjęciu nie są w stanie wyprowadzić akcji.
Włosi prowadzą 2-1 (21-25, 25-18, 25-21).

Nie wiem, czy podopieczni Bonitty zdobędą tutaj medal, kto wie, czy Serbowie nie wyciągną tego meczu w tie-breaku - ale skoro Włosi grają obecnie z ledwie trzema podstawowymi zawodnikami ze złotej drużyny Mistrzów Europy juniorów sprzezd roku - Randazzo, Borgogno i Riccim, w tym nie ma MVP tamtego turnieju Sandro Caciego, nie gra też Simmaco Tartaglione, który ma za sobą debiut w seniorskiej drużynie Maceraty, drugim atakującym Trentino w przyszłym sezonie będzie z kolei Gabriele Nelli, tutaj rezerwowy - chyba wypada stwierdzić, że to oni zdecydowanie są najlepsi na świecie w tym roczniku. Ewentualny wynik na tym turnieju ma w tym kontekście niewielkie znaczenie.
Choć teraz na początku IV partii kilka błędów Włochów i Serbowie wychodzą na prowadzenie 5:2. Czas dla Bonitty
Serbski libero jest fatalny, po jego kolejnym błedzie przyjecia Włosi po raz pierwszy w IV secie wyszli na prowadzenie 11:10
Brdovic się niespecjalnie wybija na tym turnieju - Thiaguinho na głowę go bije. Podoba mi się też rozgrywający Włochów z Maceraty - Pier Paolo Partenio, który w przyszłym sezonie będzie zmiennikiem Saitty w Molfettcie chyba. Tak odnośnie Saitty, to chyba Davide będzie zmiennikiem Travicy na Mistrzostwach Europy - Włosi grali ostatnio wewnętrzny sparing i to on rozgrywał temu zespołowi zmienników.

U Włochów dziś obok Randazzo najlepiej gra Della Volpe - to rocznik 96, więc kolejny wielki talent na skrzydle. Włosi zresztą mieli zawsze najlepszych skrzydłowych na świecie - a kwartet przyjmujących Bernardi, Papi, Giani, Cantagalli z Atlanty - cóż można dodać, Generacja Fenomenów.

Za to brakuje im środkowych - w przyrodzie nic nie ginie na szczęście.
chyba wypada stwierdzić, że to oni zdecydowanie są najlepsi na świecie w tym roczniku.

Tak patrze, ten świetnie dziś grajacy włoski przyjmujący z numerem 13 (Della Volpe) to na przykład rocznik 1996. Siatkarz szkolony centralnie w strukturach ichniejszego SMS-u ( Club Italia - Centro Sportivo dell'Aeronautica Militare)
U Włochów dziś obok Randazzo najlepiej gra Della Volpe - to rocznik 96, więc kolejny wielki talent na skrzydle. Włosi zresztą mieli zawsze najlepszych skrzydłowych na świecie

smiley

Pewnie jest prosta przyczyna. Wysocy i sprawni włoscy nastolatkowie są kaptowani przede wszystkim do drużyn koszykarskich. Zdecydowanie bardziej popularny sport i można liczyć na większe uznanie i pieniądze.
23:22 dla Włochów - mecz wkracza w decydującą fazę
meczowa
Tam było boisko.
Serbowie nie wykorzystali dwóch meczowych - remis po 24

Tradycje Włochów w koszykówce sięgają lat 80. gdzie rywalizowali ze Związkiem Radzieckim o złote medale Mistrzostw Europy - a jednak doczekali się plejady wyśmienitych środkowych jak Mastrangelo czy Fei. Dla mnie to ewidentnie wynik błędów w szkoleniu.
Setowa dla Serbów
30:28 - set dla Serbów i mamy to co tygrysy lubią najbardziej, czyli tie-break
Chętnię oglądnę powtórkę, czy przy ataku przy stanie 23-24 było boisko. Wg mnie tak.

W poniedziałek Włosi przegrali czwartego seta 11-25, potem w tie-breaku gonili cały mecz Rosjan, ale ostatecznie Randazzo wygrał im spotkanie. Może dziś będzie podobnie.
3-0 dla Włochów. Kovacevic dwa razy zablokowany - jak Uros nie będzie kończyć, to Randazzo i spółka nie będą mieli problemów z odniesieniem wygranej.
Kovacevic blokowany po raz trzeci - 6-0 dla Włochów.
7. smiley
7

W tie-breaku Włosi postanowili sobie najwidoczniej zawczasu wyrobić znacznie większy zapas piłek meczowych. Bo bodaj sześć w poprzedniej partii im jakoś nie wystarczyło smiley
6 bloków na Urosu w tym tie-breaku. Zmieniony przez Stankovica, który nieźle dziś dał ciała.
Kovacevic blokowany po raz trzeci

Ciekawe ile razu on indywidaulanie był blokowany w tym spotkaniu, bo Włosi już mają, uwaga, 26 bloki punktowe smiley
Spora ich część to na pewno własnie bloki na Urosie Kovacevicu
Randazzo 5 bloków, 5 asów, 18 punktów w ataku - jak to się nazywa, siatkarz kompletny? smiley
Ja pamiętam półfinał sprzed dwóch lat, gdzie Atanasijevic od Rosjan zebrał z kilkanaście czap i ogólnie popełnił 19 błędów własnych. Grając na około 50% skuteczności ataku. smiley smiley smiley
Włosi w 1/4 z Argentyną, która mordowała się dziś z Chinami. Latynosi mają dwóch świetnych siatkarzy - Quirogę i Kukartseva, ale to za mało, żeby nawiązać walkę z Włochami, tak przynajmniej mi się wydaje. Choć jak Randazzo będzie miał słabszy dzień...
Swoją drogą może to wszystko skończyć się tak, że w półfinałach zagrają Włosi, Brazylijczycy, Rosjanie i Francuzi - którzy tworzyli razem grupę D. Ale absurd Turcy zaproponowali. smiley

Dziś u Brazylijczyków kapitalnie zagrał atakujący Alan - strasznie nierówny jest ten siatkarz, ale gdy ma swój dzień - jest nie do zatrzymania. A jak jeszcze dostaje większość wystaw na pojedynczy blok, to nie ma problemów z regularnym punktowaniem. Douglas dziś słabiej w ataku (7/18), ale najlepiej dziś z Brazylijczyków serwował i bardzo dobrze grał w odbiorze. Trochę to frustrujące, że u Włochów czy Canarinhos wchodzą do szóstki juniorów kadeci i imponują techniką, wyszkoleniem, przyjęciem zagrywki, a u nas ...
Brawa dla Włochów za ten mecz. Widać, że są bardzo ładnie poukładaną przez trenera Bonittę i świetnie czytającą grę rywali ekipą ekipą, a w trudnych momentach mogą też liczyć na swojego zdecydowanego lidera, Luigi Randazzo, który potrafi wziąć ciężar gry w ofensywie na siebie.

Do tego ten podział grup - jedna potężna, jedna bardzo mocna i dwie dużo gorsze - z czego te dwie najmocniejsze mierzą się ze sobą.

Nie sposób się z tym nie zgodzić. Będzie trochę śmiesznie, jak wszystkie drużyny, które grały w "grupie śmierci", czyli Rosja, Francja, Brazylia i Włochy awansują do półfinału i rozdzielą pomiędzy sobą medale. Ale jak też z tego widać, dla mocnych ekip trafienie do grupy śmierci i szerzej, rozstrzygnięcia w fazie grupowej, nie ma większego znaczenia. Liczą się play-offy, a skoro z tej grupy wszystkie cztery mocne drużyny jednak awansowały, to pod względem sportowym nadal wszystko jest w ich rękach. Korzystnym rozstawieniem można "przepchnąć" drużynę gospodarzy pierwszej rundy play-off, ale dalej decyduje już jednak potencjał czysto siatkarski ekip i trudno tutaj o wielkie szwindle.
chimer89 dnia 28/08/2013
Ale rezerwowi Francuzi fajnie kibicują smiley świetnie się tego słucha
Aż zęby bolą jak się patrzy na niektóre wystawy kanadyjskiego rozgrywającego
A jednak Kanadyjczycy ulegli Francuzom dopiero po tie-breaku.

Kanadyjski środkowy, dziś najlepszy zawodnik w tej drużynie, nosi ciekawe dwuczłowne nazwisko Demyanenko Jimenez. Dobrze, że na imię ma Dany, a na przykład Hai-liang. smiley
bazin dnia 30/08/2013
Brazylia pierwszym półfinalistą po zwycięstwie 3:0 nad Iranem
Brasil dnia 30/08/2013
Randazzo trzeci set zaczął na przyjęciu i już dwa floty sposobem dolnym zdążył przyjąć w punkt.

Włosi drugi raz z rzędu fatalnie zaczęli seta i mogą zaraz przegrywać już 1-2. Choć w drugim było już 6-13, a i tak byli w stanie doprowadzić do wyrównanej końcówki.

W końcu jest przyjmującym.

Ten rezerwowy atakujący, który z niego wszedł Gabriele Neli w połowie IV seta ma już na koncie 18 punktów. smiley

205 cm wzorstu II druzyna Trentino Volley - Włosi rzeczywiscie produkują tych młodych skrzydłowych chyba już taśmowo, zamiast makaronu.
Ale teraz się minimalnie pomylił przy ataku do prostej

20:10 - tie break będzie pasjonujący
Trzeba przyznać, że gra w ofensywie argentyńskich młodych środkowych przypomina grę Sole, czy Crera. Młodzież argentyńska, podobnie jak starsi koledzy ma bardzo elestyczne nagarstki i przy atakach z krótkiej kręcą nimi we wszystkich możliwych i niemożliwych kierunkach.
Koukartsev nie jest w stanie przebić się przez blok. Faktycznie wyjątkowo słaby mecz, atakujący Argentynczyków zawiódł dziś na całej linii.
Kolejny blok Włochów. W meczu z Serbią 27!! bloków, dziś już 14, w tym Picco 5. Włosi jednak mają zdolnych blokujących - ergo, jednak nie ma sprawiedliwości na tym świecie. smiley
Włoski rozgrywający, który nawiasem mówiać w tym tie-breaku robi błąd za błędem, wrzucił Nelliego w siatkę i Argentyna wygrywa przy zmianie stron jednym punktem - 8:7
Ale przypadkowy as. smiley Argentyńczyk się nie uchylił i Włosi odzyskują prowadzenie 10;9
Po 11. Co to będzie?
13:11 dla Włochów po skończonej przez Ricciego kontrze.
Picco środkowego zaczapował 14:11 - meczowa dla Włoch
15:12 - po meczu. Koncówkę Włoska drużyna rozegrała koncertowo.

Mamy więc już dwie drużyny z "grupy śmierci" w półfinale, czas na Rosjan i Francuzów

Włoski rozgrywający, który nawiasem mówiać w tym tie-breaku robi błąd za błędem

W tie-breaku - może, ale generalnie na tych mistrzostwach obok Thiago Veloso, jest najlepszym rozgrywającym imprezy, a przecież zaczynał jako zmiennik Marco Izzo. I myślę, że właśnie jego rozegranie stoi za znakomitymi osiągami włoskich atakujących - gdy dziś wszedł na parkiet Nelli, to dostawał regularnie piłki na pojedynczy blok, co przy jego warunkach, i warunkach skrzydłowych Argentyny, musiało się tak skończyć - przez 3,5 seta atakujący Trentino (w przyszłym sezonie będzie zmiennikiem Sokołowa) zdobył 23 punkty (21/43), a i tak miał w trzecim secie moment, gdy nie skończył kilku pod rząd ataków na pojedynczym bloku.

Wprawdzie zagrywka Argentyńczyków nie porywa, ale ja jestem w sumie pod wrażeniem, jak dziś przyjmował Randazzo - jeden błąd, a reszta odbiorów co najmniej na wysokość 3 metra, a gdzieś tak połowa, w punkt. To bardzo ofensywny przyjmujący, a pod względem samego wyszkolenia technicznego w odbiorze zagrywki, naszych 'atakujących' przyjmujących z ostatnich lat - jak Kurek, Bartman czy Ferens, bije chyba jednak na głowę. W statystykach FIVB - zaliczono mu 12 na 18 odbiorów w punkt. A te na tym turnieju są bardzo rygorystyczne.

Młodzież argentyńska, podobnie jak starsi koledzy ma bardzo elestyczne nagarstki i przy atakach z krótkiej kręcą nimi we wszystkich możliwych i niemożliwych kierunkach.

To prawda, ale mnie bardzo zaskakuje poziom zagrywki nowych argentyńskich środkowych - Martin Ramos, który chyba grał z nami w szóstce w jednym meczu w tegorocznej Lidze Światowej, jeszcze w tym sezonie ligowym, gdzie był przecież podstawowym środkowym mistrza Argentyny, UPCN San Juan, zagrywał serwisem stacjonarnym, podobnie wyróżniający się w obecnej kadrze juniorów Miguel Liand. Ramos wprawdzie przestawił się na flota, ale ten w jego wykonaniu wygląda bardzo przeciętnie. A szkoda, bo gdyby miał serwis na poziomie Crera, to wygryzłby go z szóstki.

To w ogóle ciekawa postać. Syn Hiszpanki i Rosjanina, jego ojciec, Siergiej Kukarcew, grał w reprezentacji ZSRR (nie kojarzę tak szczerze powiedziawszy) i dopiero w latach 90. wyemigrował do Argentyny, stamtąd wraz z żoną przenieśli się do Hiszpanii, i to właśnie tam wychował się Kukarcew, tam grał jako młodzik, co ciekawe, nie ukrywa, że zawsze marzył o grze dla Rosjan.

Pablo bodaj dopiero w 2012 roku mający argentyńskie obywatelstwo siatkarz dogadał się z Facundo Rizzone (argentyński Witek Roman), żeby reprezentować barwy Argentyny. I już w tym sezonie grał na Mistrzostwach Ameryki Południowej, w miejsce kontuzjowanego Ivana Castellaniego - zmienił zresztą nabytek Effectora Kielce, Bruno Romanuttiego w tym finale, i spisywał się nieporównywalnie lepiej od starszego kolegi po fachu.

Zresztą na tle kolegów z reprezentacji juniorów łatwo zauważyć, że Kukarcew nie wywodzi się z argentyńskiej ziemi. smiley Bardzo mocno zbudowany, silny, tyle, że o ile w większości argentyńskich skrzydłowych, problemem są warunki fizyczne, tak problemem Kukarcewa jest wyraźnie technika. Na tych MŚJ na 182 ataki, zepsuł aż 40 co daje 22% popsutych ataków. I myślę, że ciężko te braki będzie mu przeskoczyć na poziomie seniorskim. Aczkolwiek mam nadzieję, że będzie inaczej - już Milinković zrobi wszystko, żeby z Kukarcewa wyrósł naprawdę dobry atakujący. Potencjał ma.
Francuzi wygrali 3:0 z Turcją, choć w II i III partii w końcówkach byli w sporych opałach. Ale tradycyjna świetna francuska gra w obronie ostatecznie przeważyła wahającą się szalę w tym partiach.

Brasil wieszczył, że wszystkie drużyny z "grupy śmierci" awansują do półfinałów i faktycznie tak się stało. smiley

Typy na półfinały? Jest o tyle ciekawie, że wszystkie te drużyny grały ze sobą w grupie - teoretycznie Brazylijczycy z Włochami oraz Rosjanie z Francją - nie stracili w fazie grupowej seta, więc powinni być faworytami i teraz. Co więcej, Canarinhos z podopiecznymi Bonitty odbyli sesję sparingów w czerwcu w Saquaremie, Rio de Janeiro, i w trzech albo czterech spotkaniach nie stracili nawet seta.

Jednak mam nadzieję, że tak łatwo nie pójdzie Brazylii i Rosjanom. Bo to już byłoby trochę nudno, gdyby znowu te dwie największe światowe potęgi spotkały się w finale - aczkolwiek myślę, że wcale na taki finał ani Canarinhos, ani Sborna by nie narzekała - wiadomo, że Francuzi Brazylijczykom zawsze nie leżą, poza tym Francja ograła ich nie dość, że tutaj w fazie grupowej, to jeszcze dwa lata temu, gdy większość obecnych w Turcji siatkarzy grała na MŚ kadetów w Argentynie, Francuzi też wygrali 3 do 2 i zamknęli drogę do wyjścia z grupy Brazylii. Z kolei Rosjanie jedyną porażkę tutaj zanotowali właśnie ze strony Włochów.

O ile w drugim spotkaniu spodziewam się wyraźnego zwycięsta Rosjan, tak pierwszy półfinał, wbrew pozorom, wydaje mi się, że będzie bardzo wyrównany.

Brazylijczycy mają bardzo stabilne przyjęcie, a ich zdecydowanym liderem jest atakujący Alan - psioczyłem na jego skuteczność po fazie grupowej, ale czy to z Amerykanami (31 punktów na 60% skuteczności ataku przez cztery sety) czy to z Iranem (28 punktów na 67% skuteczności ataku przez trzy sety smiley) grał faktycznie wspaniale. Tyle, że Alan jest jeszcze bardzo nieregularny - gdy na podobnym poziomie grał z Włochami (18 punktów, 56% w ataku), to Canarinhos nie stracili seta, ale już z Rosjanami i Francuzami, ten zawodnik nie dobił nawet do 40% w ataku - a ostatecznie Brazylia oba te spotkania przegrała po tie-breakach. Atakujący Sady Cruzeiro (czyli kto wie, czy w niedalekiej przyszłości, nie poważna alternatywa dla Wallace'a, czy to w klubie, czy reprezentacji) może nie ma imponujących warunków fizycznych - ledwie 198 cm wzrostu, ale z pewnością nadrabia techniką (tylko 21 błędów przy 206 atakach), doskonale gra na bloku (jest najlepiej blokującym siatkarzem tej imprezy smiley), no i bardzo dobrze gra w obronie. Do tego może liczyć na doskonałe rozegranie Thiago Veloso.

Ale ... no właśnie, jest bardzo nieregularny. Brazylijczycy na lewym ataku nie mają żadnej poważnej alternatywy - Henrique Batagim nieźle w poprzednim sezonie radził sobie w Superlidze w barwach Sao Bernardo (zastąpił Mineiro, który poszedł do Zaksy), ale ten turniej jest w jego wykonaniu bardzo przeciętny. Z kolei Douglas Souza to jeszcze kadet, a na przyjęciu przejście z kadeta do juniora jest chyba najbardziej wymagające - i pomimo tego, że Douglas spisuje się najlepiej ze wszystkich brazylijskich lewoskrzydłowych w przyjęciu, na zagrywce i na ataku, to ciężko oczekiwać, żeby akurat teraz pociągnął grę swojej drużyny. Więc jeżeli Alan nie spuści z gazu - raczej nikt nie ma prawa tutaj ograć Brazylijczyków. No ale jeśli będzie inaczej - Canarinhos mogą skończyć turniej bez medalu. Uroki stawiania na zdecydowanego lidera, zwłaszcza w rozgrywkach juniorskich.

Z drugiej strony Włosi. Ciekawe, czy Bonitta nie postawi jutro od początku na duet: Randazzo na przyjęciu i Nelli na ataku. I jeżeli ten pierwszy będzie tak grał w odbiorze zagrywki jak dziś, a ten drugi, na podobnym poziomie w ataku - to Włosi, osłabieni brakiem kilku czołowych postaci z MEJ, ale paradoksalnie grający chyba jeszcze lepiej (choć w optymalnym składzie pewnie jeszcze lepiej ich siatkówka by wyglądała) - mogę sięgnąć po zupełnie inny rezultat, niż ten jaki wskazywałby ich bilans gier z Brazylijczykami.

Zaś jeżeli chodzi o Francuzów. Brazylijczycy mają Alana i Thiago Veloso, Włosi - Randazzo, z kolei Rosjanie - Polietajewa. Trójkolorowi wyraźnie stawiają na kolektyw - Brizzard, Clevenot, Rossard, Winkenmuller - jak zwykle świetnie zorganizowani, grający bardzo interesującą siatkówkę. Ale skoro ledwo wygrali z Brazylijczykami, gdy Alan grał na 20-paru procentowej skuteczności, a z Rosjanami tylko w jednym secie wyszli z '20-tki' - dawałbym im najmniejsze szanse na odegranie topowej roli w meczach o medale. No ale z drugiej strony - może to okaże się ich atutem? Gdy Alan albo Poletajew się zatną - gra Brazylijczyków i Rosjan leży, z kolei Francuzi stawiają na drużynowość. W sumie fajnie by było, bo ostatnio Włosi, Rosjanie i Brazylijczycy mają patent na zdobywanie medali.