2011/2012

Relacja z tur. charytatywnego z kilkoma słowami od A. Wrony
Turnieje towarzyskie Wczoraj w kaliskiej Hali "Kalisz Arena" odbył się turniej charytatywny na rzecz osób, które ucierpiały wskutek wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim. Organizatorzy zaprosili do siebie dwie znane wszystkim fanom Plus Ligi drużyny: PGE Skrę Bełchatów oraz Zaksę Kędzierzyn-Koźle. Całkowity dochód z imprezy zostanie w całości przekazany na pomoc poszkodowanym. Będzie to piękna kwota z uwagi na to, że kaliska hala została po brzegi zapełniona przez kibiców siatkówki. Z samych biletów uzbierano ok. 60 tys. zł. W przerwie trwała licytacja piłki z autografami siatkarzy Skry Bełchatów, którą kupiono za 1000zł! Piłkę Zaksy Kędzierzyn-Koźle wylicytowano również za 1000zł.. a kto? Członek zarządu Skry Bełchatów ;)

Spotkanie rozpoczęto od przemówienia Prezydenta Miasta Kalisza p. Janusza Pęcherza oraz Wójta Gminy Przygodzice p. Krzysztofa Rasiaka. Podziękowali oni za przybycie wszystkim zgromadzonym fanom siatkówki oraz tym, którzy po prostu zechcieli wesprzeć ten szczytny cel. Wszyscy zawodnicy otrzymali drobne upominki od organizatorów a na ręce kapitanów obu drużyn wręczono podziękowania za udział w turnieju.

Około godziny 18.00 rozpoczął się mecz, w którym sędziowaniem zajęli się pracownicy Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej w Poznaniu. Skra rozpoczęła spotkanie w składzie: Mariusz Wlazły, Karol Kłos, Facundo Conte, Andrzej Wrona, Stephane Antiga, Aleksa Brdjović i Paweł Zatorski. Zaksa: Paweł Zagumny, Jurij Gladyr, Wojciech Ferens, Grzegorz Bociek, Michał Ruciak, Marcin Możdżonek i Piotr Gacek. Pierwszy set rozpoczęto od zagrywki Michała Ruciaka i pierwszego błędu Skry (nieczyste odbicie) - 1:0 dla Zaksy. Zaksa od samego początku wzięła się ostro do pracy: najpierw Bociek po bloku a później Gladyr ze środka. Zagrywkę psuje Mariusz Wlazły a zaraz potem Bociek trafia asa 2:5. Parę akcji później świetną zagrywką popisał się Wojtek Ferens doprowadzając tym samym do stanu 3:7. W następnej akcji kędzierzynianie ustawiili blok ale nieskuteczny 4:7. Wlazły znowu psuje zagrywkę tym razem posyła piłkę w siatkę. Na pierwszej przerwie technicznej Zaksa prowadziła już 4 punktami: 9:13. Po przerwie Możdżonek blokuje bełchatowian - 9:14. Bociek zdobywa 15 pkt dla Zaksy po bloku, ale to bełchatowianie w następnych akcjach zaczynają odrabiać straty: atak Antigi, Conte przepycha piłkę na siatce, która ląduje w boisku Zaksy 13:16. Mnożą się błędy w żółto-czarnej ekipie - 14:19. Wśród siatkarzy Zaksy świetnie gra Dominik Witczak, który atakuje ze środka i zdobywa 20-ty punkt dla swojej ekipy. Mariusz Wlazły zostaje zablokowany. Niestety zagrywkę psuje Ferens, który chyba chciał trafić jakiegoś nieuważnego kibica :D piłka ląduje głęboko w trybunach ;) końcówka seta zapowiadała się bardzo ciekawie, długa akcja, aż tu nagle sędzia gwiżdże nieczyste odbicie po stronie Zaksy 16:22. Michał Ruciak próbował nawet objaśnić zasady gry sędziemu, ale ten niestety pozostał nieugięty. Marcin Możdżonek za to ośmielił się sędziemu pokazać "lubię to" po czym machnął na niego ręką ;) Kolejne dwa punkty dla Zaksy.

Rozlega się "ostatni!!" na trybunach, Witczak jednak serwuje w siatkę 17:24. Zagrywa Mariusz Wlazły, piłka przechodzi z powrotem na boisko siatkarzy Skry, którzy wykorzystują okazję - atak Antigi 18:24. Set kończy kolejna zepsuta zagrywka Mariusza Wlazłego 18:25.
W przerwach między setami czas umilały cheerleaderki z Gimnazjum w Przygodzicach. Dziewczyny były świetne!

Drugi set rozpoczął Stephane Antiga. Długa akcja, sporo wymian, ostatecznie punkt zdobywa Zaksa 0:1. Sporo błędów bełchatowian, zwłaszcza na zagrywce 2:3. Do remisu doprowadza blond piękność z Bełchatowa ;) Dalej zagrywkę psują siatkarze Zaksy 4:5. Guma na lewe skrzydło do Ruciaka a ten wie jak zdobyć punkt ;) Pięknym blokiem popisują się Marcin Możdżonek i Grzegorz Bociek 4:7. Kolejna długa akcja, trzy nieskończone ataki, Zaksa stawia blok, ale nieszczelny - punkt dla Skry. Na pierwszej przerwie technicznej 5:8. Po przerwie kolejna długa akcja, Antiga nie kończy ataku, udaje się za trzecim razem i znowu punkt dla Skry. Na siatce szaleje Wrona, który popisuje się doskonałym blokiem 8:10. Bociek zagrywa po taśmie, bronią bełchatowianie, znowu długa wymiana, którą kończy wygrana przepychanka na siatce - z Zagumnym nikt nie wygra ;) 8:12. Sędzia odgwizduje błąd dotknięcia siatki przez Karola Kłosa. Błędów nie ustrzegają się także siatkarze Zaksy - błąd przejścia linii 10:13. Przed drugą przerwą techniczną Mariusz Wlazły zagrywa w aut 13:16. Po przerwie Ruciak w siatkę 14:16. Przy stanie 17:17 o czas prosi trener Sebastian Świderski. Conte z prawego ataku i już 19:18. Skra wychodzi po raz pierwszy na prowadzenie. Wlazły z lewego ataku 20:19. Aut Gladyra 21:20. Kłosa zmienia Jędrzej Maćkowiak. Świetnym atakiem popisuje się Antiga 23:21. Znowu o czas prosi trener Świderski. Set kończy zepsuta zagrywka kędzierzynian 25:22 i 1:1 w setach.

Set III. Skra od samego początku nie pozwala Zaksie kontrolować grę. Najpierw Skra stawia blok a potem Wrona popisuje się krótką. 3:1. Trzeci punkt dla Zaksy zdobywa Ruciak, potem Bociek z lewego ataku. Niestety Zaksa nie potrafi zbliżyć się chociaż na punkt do przeciwnika. Na pierwszej przerwie technicznej to Skra prowadzi 4 punktami - 8:4. Conte w siatkę, dalej kolejna długa wymiana, świetnie broni Ruciak, Zaksa wyprowadza kontrę i 8:5. Zmiana na zagrywce, wchodzi Pliński i trafia w siatkę 9:7. Punkty dla Skry zdobywa Antiga 12:8. Krótka Możdżonka i Ferens po bloku 13:10. Zmiana: Witczak za Zagumnego. Pliński blokuje kędzierzynian 14:10. Witczak wystawia do Gladyra a ten z krótkiej zdobywa 11-sty punkt dla Zaksy. Kolejna długa akcja, którą kończy Conte na prawym ataku 15:11. Bociek za Schneidera. Skuteczny blok Skry 20:14. Kolejna zmiana Maćkowiak zmienia Wronę na zagrywce. Zaksa cudem broni, wyprowadza kontrę i zdobywa 16-ty punkt, 21:16. Bociek popisuje się kolejnym asem 21:17. Pliński szaleje- blok 22:17. Brdjović serwuje w siatkę 22:18. Ferens w aut, w następnej akcji punkt dla Zaksy i znowu Gladyr w aut 24:19. Skra stawia blok, przez który nie był w stanie przedrzeć się Ruciak. Skra wygrywa drugi set 25:19, 2:1 w setach.

Początek czwartego seta wydaje się, że dobrze wróży Zaksie. Kędzierzynianie zdobywają punkt, niestety zaraz po tym psują zagrywkę 1:1. Myli się też Wlazły 2:4. Witczak dokłada punkt dla Zaksy - as serwisowy. Włodarczyk punktowy blok i as serwisowy 4:5. Gacek wystawia - błąd odgwizduje sędzia. Na przerwie technicznej Zaksa prowadzi 8:6. Po przerwie świetnie spisuje się Kłos, który dwukrotnie blokuje kędzierzynian 8:8. Świetna gra Skry a w szczególności Kłosa i Conte pozwala wyjść ich drużynie na prowadzenie 16:12. Conte atakuje z lewego ataku a zaraz potem Brdjović serwuje asa 19:15. Bronią się siatkarze Zaksy - Witczak z lewego a wcześniej piękny blok kk 20:18. Kłos jest niesamowity! Jego atak zaskakuje Zaksę 21:18. Gladyr w aut, w siatkę Wlazły 22:20. Pliński gra krótką, Brdjović kiwa za blok 24:21. Autowa zagrywka Skry. Mecz kończy wyśmienity blok Conte na Witczaku 25:22.

Skra Bełchatów - Zaksa Kędzierzyn- Koźle 3:1 (18:25, 25:22, 25:19, 25:22)

Jesteśmy na półmetku rundy zasadniczej Plus Ligi. Jak Pan oceni dotychczasowe poczynania Skry w Plus Lidze?

Andrzej Wrona: Cieszymy się, bo odnieśliśmy tylko dwie porażki w tej rundzie. Jesteśmy na pierwszym miejscu, mamy jeden mecz więcej niż Resovia. Najważniejsze jest jednak to, że cały czas jesteśmy na szczycie i walczymy o to, żeby zakończyć rundę rozgrywek na pierwszym miejscu. Wierzymy, że nam się to uda.

Mimo wszystko Skra przegrała dwa mecze. Oznacza to, że macie jeszcze jakieś słabe strony?

- Tutaj nie ma niepokonanych drużyn. Liga jest bardzo mocna, każdy mecz jest ciężki, każdy może z każdym wygrać. Ale tak jak powiedziałem, gramy coraz lepiej. Przed nami ruda rewanżowa, będziemy walczyć żeby wygrywać każdy kolejny mecz.

W Skrze Bełchatów zawodnikiem jest obecny trener reprezentacji Polski. Czy trudno się przestawić z relacji czysto koleżeńskich na relacje trener-zawodnik?

- My się w ogóle nie przestawialiśmy na takie relacje. Cały czas Stephane jest naszym kolegą a trenerem będzie dopiero po sezonie klubowym.

Postać trenera w Waszych szeregach, zatem nic nie zmieniła?

- Zgadza się, Stephane jest na takich samych zasadach jak zawodnik w każdej innej drużynie, nic się nie zmieniło. Jest naszym kolegą z zespołu.

Widzi się Pan w reprezentacji?

- Bardzo bym chciał, ale nie wiem czy Stephane mnie widzi :D

Skrę prowadzi Miguel Falasca. Czy dostrzega Pan jakiś specyficzny styl prowadzenia zespołu, różniący się od stylu innych trenerów?

- Myślę, że Miguel wprowadza bardzo duży spokój. Dużą wagę przywiązuje do taktyki. Tak na prawdę to nie widać, że jest to jego pierwszy sezon jako trenera. Wygląda to tak, jakby był nim już kilkanaście lat. Jego duże doświadczenie oraz to, że pracował z wieloma trenerami przekłada na pracę z nami.

Niedługo kolejne mecze w CEV Cup. Zagracie z Generali Unterhaching. Jak podchodzicie do meczów?

- Chcemy wygrać ten mecz i awansować. Właściwie to dwumecz. Walczymy o puchar i chcemy go wygrać. A żeby to osiągnąć musimy wygrać z każdym.

Skąd wziął się pomysł na walkę Wrona kontra Kłos?

- To był mój pomysł, Karolowi się spodobał. Od słów do czynów i tak po kolei, pomału sobie walczymy :)

Myślę, że jeden punkt możemy Panu zapisać na konto. Pan udzielił nam wywiadu a Karol jeszcze nie!