2011/2012

'Indyki' za rok ruszają w europejskie wojaże!
Plus Liga Ostatni, piąty już mecz w walce o 5. miejsce, dający awans do europejskich pucharów rozegrał się przy pełnej hali Urania. Wspaniały doping rozbrzmiewał przez cały czas a kibice byli świadkami wspaniałego widowiska. Zapraszam do relacji.

Pierwszy set rozpoczął się od punktowego ataku Rafała Buszka, który wykorzystał dziurę w bloku Politechniki (1:0) ale to goście zdołali uzyskać dwupunktową przewagę po autowym ataku AZS-u Olsztyn (2:4). Walka punkt za punkt, dobrze prezentował się Gontariu, który asem serwisowym doprowadził do pierwszej przerwy technicznej (7:8). Po przerwie Warszawianie nie potrafili odskoczyć rywalom, Ci szybko wykorzystali sytuację i sami ponownie objęli prowadzenie w secie, gdy siatki dotknął Maciej Pawliński na tablicy pojawił się wynik 15:13 dla gospodarzy. Jednak obecność rumuńskiego atakującego w polu serwisowym zrobiła swoje, trzy asy serwisowe i 'Inżynierowie' odskoczyli na bezpieczną odległość, której już nie oddali do końca seta (15:18). Dodatkowo w aut atakował Grzegorz Szymański (17:21) i stało się jasne kto wygra pierwszą partię. Marcin Nowak atakiem ze środka zakończył tego seta i goście objęli prowadzenie 0-1 w całym spotkaniu.

Drugi set z wielkim animuszem zaczęli Olsztynianie, którzy sprytnej grze Macieja Dobrowolskiego i dobrej zagrywce Piotra Haina objęli prowadzenie 5:1. Rywale próbowali utrzymać kroku dobrze grającym zawodnikom ze stolicy Warmii ale nie było recepty. As Grzegorza Szymańskiego i zrobiło się 12:6. Taka przewaga utrzymywała się przez cały czas, pomysłu na przejście olsztyńskiego bloku lub minięcie przyjmujących nie mieli Mateusz Sacharewicz czy Maciej Pawliński. Nadzieje rozbudził punkt zdobyty przez Marcina Nowaka (21:16) ale to było chwilowe bo zaraz błędy na zagrywce popełniali Gontariu, Pawliński i Adamajtis. Seta zakończył Rafał Buszek, który zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki (25:19). Akademicy z Olsztyna wygrywają drugą partię i doprowadzają do remisu w całym spotkaniu.

Po 10 minutowej przerwie obie ekipy wróciły na parkiet. Lekką przewagę na początku mieli gospodarze, którzy dzięki dobrej grze w obronie i skutecznym kontrom wyszli na prowadzenie (3:1, 5:3). As serwisowy Grzegorza Szymańskiego dał ekipie Krzysztofa Stelmacha trzypunktowe prowadzenie (7:4). Kolejne akcje to pewna gra gospodarzy, którzy nie pozwolili dojść do słowa rywalom. Błędy w ataku stołecznej drużyny sprawiły że strata się zwiększała (14:11, 19:14). Do końca seta obraz gry nie uległ zmianie, 25 punkt zdobył Grzegorz Szymański dzięki mocnej zagrywce.

Czwarty set to zupełnie inne 'przedstawienie'. W roli głównej wystąpili siatkarze AZS-u Politechniki Warszawa, którzy dzięki skutecznej grze w obronie i na kontrze błyskawicznie odskoczyli rywalom na 4 oczka (1:5). Gospodarze hurtowo marnowali szanse na zdobycie punktów, w aut atakował Buszek a nieporadność rywali wykorzystywał warszawski blok z Marcinem Nowakiem i Arturem Szalpukiem na czele (3:11). Zmiany w zespole z Olsztyna powoli dawały efekt, pojawili się Piotr Łukasik, Grzegorz Pająk i Patryk Napiórkowski. Mimo to przewaga była za duża aby dogonić rywali (6:15, 8:16). Kibice jednak wierzyli do końca że sytuacja się odmieni, skutecznie atakował Patryk Napiórkowski i powoli zmniejszała się strata do 'Inżynierów' (14:20). Mimo to rywale nie pozwolili aby ten set wymknął im się z rąk, Adamajtis skutecznym atakiem z prawego skrzydła zdobył 25 punkt i czwartą partię wygrali goście 20:25 i doprowadzili do tie-breaka.

Piąty set zaczął od błędów na zagrywce po obu stronach, mylili się Buszek i Gontariu (1:1). Walka punkt za punkt toczyła się od początku i żadna ze stron nie była w stanie zdobyć przewagi. Błędy drużyny z Warszawy sprawiły, że gospodarze schodzili na przerwę prowadząc 8:6. Po przerwie nastąpiła metamorfoza Politechniki, która zdobyła 4 oczka z rzędu, dzięki słabej skuteczności AZS-u Olsztyn. Mimo to gospodarze nie składali broni i zaczął się prawdziwy spektakl na wysokim poziomie. Doszło do sporych kontrowersji, sędziowie kilkakrotnie zmieniali decyzje przy paru akcjach, 'challange' trwały długo i udział w nich brali prawie wszyscy sędziowie. Po ataku Artura Szulpaka zrobiło się 10:14 dla Politechniki i goście powoli cieszyli się ze zwycięstwa. Jednak na zagrywkę wszedł Rafał Buszek i doprowadził do remisu 14:14 a chwilę potem Grzegorz Szymański wyprowadził ekipę z Olsztyna na prowadzenie 15:14. Świetnie spisywała się obrona gospodarzy, Maciej Dobrowolski razem z Maćkiem Żurkiem podbili sporo piłek, ratując swój zespół od porażki. Zdenerwowani goście popełniali błędy w ataku, Gontariu nie kończył swoich piłek i to właśnie blok na nim w wykonaniu pary Szymański/Bengolea zakończył całe spotkanie. Indykpol AZS Olsztyn wygrał piątego seta 18:16 i całe spotkanie 3-2. Olsztyn zagra w europejskich pucharach w przyszłym sezonie!

Indykpol AZS Olsztyn - AZS Politechnika Warszawska 3:2 (18:25, 25:19, 25:18, 20:25, 18:16)

Indykpol AZS Olsztyn: Dobrowolski, Hain, Buszek, Szymański, Sobala, Bengolea, Żurek (libero) oraz Łuka, Oivanen, Łukasik, Napiórkowski, Pająk

AZS Politechnika Warszawska: Zat'ko, Sacharewicz, Szalpuk, Gontariu, Nowak, Pawlinski, Potera (libero) oraz Olenderek, Adamajtis, Gunia, Kolev, Stępień

MVP: Maciej Dobrowolski