2011/2012

+L 22/23 1 kolejka
Plus Liga Rusza +L 22/23... spore przemeblowania w składach .. Link

Transmisje na kanałach Polsat Sport/ Extra ...

30.09 Jastrzębski Węgiel - GKS Katowice 3:0 (25:23, 25:20, 28:26) MVP: Clevenot - Staty - 17:30
01.10 Indykpol AZS Olsztyn - GA ZAKSA Kędzierzyn-K. 1:3 (21:25, 25:22, 16:25, 16:25) MVP: Kaczmarek - Staty
Asseco Resovia Rzeszów - Projekt Warszawa 3:0 (25:12, 25:21, 25:20) MVP: Kochanowski - Staty
LUK Lublin - Cerrad Enea Czarni Radom 2:3 (18:25, 22:25, 25:12, 25:23, 18:20) MVP: Łukasik - Staty

02.10 Aluron CMC Warta Zawiercie - PGE Skra Bełchatów 3:2 (25:21, 16:25, 18:25, 25:18, 15:13) MVP: Kwolek - Winiarski przed meczem: Link - Staty
Trefl Gdańsk - Barkom Każany Lwów 3:0 (25:18, 25:21, 25:17) MVP: Orczyk - Staty
PGE Stal Nysa - Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (29:27, 22:25, 25:21, 25:19) MVP: Gierżot- Staty

03.10 BBTS Bielsko-Biała - Cuprum Lubin 1:3 (23:25, 23:25, 31:29, 22:25) MVP: M'Baye - Staty
ksdani dnia 29/09/2022 · 211364 Komentarzy · 211 Czytań · Drukuj

ksdani dnia 29/09/2022
Jastrzębski Węgiel

KS Jastrzębski Węgiel informuje, że po zniesionym zakazie rejestracji zawodników zagranicznych i skutecznie przeprowadzonej rejestracji tych zawodników do rozgrywek krajowych oraz europejskich, nasz Klub bez żadnych przeszkód może przystąpić w pełnym składzie do sezonu 2022/2023.

Klub dziękuje wszystkim osobom, które wspomagały nasze działania w wyjaśnieniu przedmiotowej sprawy, a w szczególności FIVB za przyjęcie i zaakceptowanie naszego stanowiska, jak również działającemu w międzynarodowych strukturach siatkarskich Panu Mirosławowi Przedpełskiemu za udzielone wsparcie.

Klub składa również podziękowania Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej oraz Polskiej Lidze Siatkówki za sprawne procedowanie rejestracji w Polsce zawodników zagranicznych naszego Klubu.

Jednocześnie podkreślamy, że zaistniała sytuacja nie powinna mieć miejsca, gdyż Klub jest zobowiązany stosować się do obowiązujących przepisów w Polsce, a wszelkie próby zobligowania nas do postępowania wbrew tej zasadzie traktujemy jako nieodpowiedzialne i naganne.

Zapraszamy na mecze Jastrzębskiego Węgla w sezonie 2022/2023.

Zarząd Klubu Sportowego Jastrzębski Węgiel S.A.
ksdani dnia 30/09/2022
Trefl Gdańsk

Trefl Gdańsk w środowy wieczór zakończył cykl meczów sparingowych. "Gdańskie lwy" wygrały w Toruniu z CUK Aniołami Toruń 4:1 i teraz już w pełni przygotowują się do niedzielnej inauguracji sezonu z Barkomem Każany Lwów. Pierwszy gwizdek meczu rozbrzmi w ERGO ARENIE o 17:30.

Trefl Gdańsk ma za sobą udany okres przygotowawczy do nowego sezonu PlusLigi. Gdańszczanie wygrali sześć meczów, w jednym nietypowo jak na siatkówkę zremisowali, a w jednym tie-break na swoją korzyść rozstrzygnął Projekt Warszawa. Ostatni sparing Trefl rozgrywał w środowy wieczór w Toruniu. Trener Juricić skorzystał ze wszystkich zawodników, którzy pojechali na Kujawy i mimo zmian w składzie po dwóch wygranych setach, gdańszczanie byli górą także w kolejnych dwóch partiach (szkoleniowcy postanowili nie zakończyć meczu po wygranej Trefla 3:0). - Ten okres przygotowawczy był naprawdę intensywny jeśli chodzi o treningi, oczywiście udało nam się także rozegrać mecze sparingowe oraz turniej, m.in. wygraliśmy turniej w Suwałkach, co oczywiście jest dla nas cenne, chociaż w meczach sparingowych i turniejach wynik jest sprawą drugorzędną. Bardziej chodzi nam o zgrywanie zespołu, o to, żeby każdy zawodnik zagrał obok siebie, żeby też przećwiczyć różne schematy. Z tygodnia na tydzień te elementy funkcjonują coraz lepiej, także mam nadzieję, że w inauguracyjnym meczu z Barkomem Każany Lwów zaprezentujemy się bardzo dobrze - mówi asystent Trefla w Treflu Gdańsk Karol Rędzioch.

W pierwszym meczu nowego sezonu Trefl podejmie wyjątkowego rywala, ukraiński zespół Barkom Każany Lwów. Co wiemy o tym przeciwniku, na kogo w jego szeregach należy zwracać szczególną uwagę i na co uważać na boisku? - Dopiero około tygodnia temu do Barkomu dojechał rozgrywający z Turcji Murat Yenipazar, który zresztą bardzo ciekawie zaprezentował się podczas Memoriału Arkadiusza Gołasia. Jest to drużyna o tyle nietypowa, że każdy skrzydłowy, czyli dwóch przyjmujących i atakujący jest leworęczny, więc też musimy dobrze dostosować nasz blok pod ten atak zawodników leworęcznych. Mają naprawdę ciekawego atakującego, pierwszego atakującego reprezentacji Ukrainy, Vasyla Tupchilego. Tak jak wspominałem wcześniej o leworęcznych zawodnikach, to tutaj nie sposób nie wspomnieć o dwóch przyjmujących Jonasie Kvalenie z Norwegii oraz Juliusie Firkalu ze Słowacji. Jest to także drużyna, która posiada dość mocno zbudowanych wysokich środkowych, także musimy też uważać, żeby niezbyt często atakować przez ich strefę bloku ? analizuje Karol Rędzioch.

W Toruniu w szeregach Trefla Gdańsk zabrakło Mariusza Wlazłego, który zmagał się z lekkim przeziębieniem. Z kolei wcześniej w sobotę podczas prezentacji drużyny online z kibicami łączyli się Lukas Kampa, Piotr Orczyk i Mikołaj Sawicki. Wszyscy są już jednak zdrowi i w czwartek w ERGO ARENIE trenował kompletny skład ?gdańskich lwów?. ? Lukasa, Piotra i Mikołaja nie było w weekend na prezentacji drużyny, ale od wtorku rana, czyli pierwszego treningu w tym tygodniu trenowali już z drużyną, w środę grali w Toruniu, także wszystko jest w porządku z ich zdrowiem, są gotowi do gry. Mariusz z ostrożności w środę został w Gdańsku, ale w czwartek już trenował z drużyną ? dodaje Rędzioch.

Niedzielny mecz Trefla Gdańsk w ERGO ARENIE odbędzie się zaledwie dzień po zakończeniu w gdańsko-sopockiej hali fazy grupowej mistrzostw świata kobiet. Choć emocje reprezentacyjne przeniosą się do Łodzi, w ERGO ARENIE trwać będzie siatkarskie święto. Jak podkreśla czołowy atakujący poprzedniego sezonu PlusLigi, Bartłomiej Bołądź, nie bez znaczenia jest fakt, że gdańszczanie sezon zaczynają w roli gospodarza. - Wiemy o tym, że każdy kibic na trybunach będzie nam dawał dodatkową energię, więc bardzo się cieszymy, że sezon zaczynamy w ERGO ARENIE - mówi Bartłomiej Bołądź. - Myślę, że sparingi w naszym wykonaniu wyglądały bardzo dobrze, już od pierwszych meczów graliśmy fajną siatkówkę, a wygląda to coraz lepiej. Miejmy nadzieję, że przełożymy to na ligę i będzie to też tak dobrze wyglądało ? dodaje atakujący.

Niedzielna inauguracja sezonu w ERGO ARENIE oznacza oczywiście także fantastyczną atmosferę na trybunach i atrakcje dla młodszych i starszych kibiców. Obok boiska będzie czekał kącik zabaw Trefla, po trybunach grasować będą Treflik i Airnest Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, partner medyczny klubu Markus zaprosi do wnętrz swojej karetki, która będzie przy boisku, konkurs na najaktywniejszego kibica zorganizuje Klub Kibica Trefla Gdańsk, a młodsi kibice będą mogli także spróbować swoich sił w baskecie, na ustawionym obok parkietu mini boisku do koszykówki.

Wejściówki na inaugurację sezonu czekają w cenach od 10 (ulgowe w strefie zielonej) do 39 zł (normalne w gwarantującej najlepszy widok na boisko strefie czerwonej), a zniżki przysługują uczniom i studentom do 26. roku życia oraz seniorom, którzy ukończyli 60. rok życia. Tak jak w poprzednich latach, tak i w sezonie 2022/2023 została przygotowana także specjalna strefa dla rodzin ? kibicując w sektorze nr 117, zlokalizowanym blisko kącika zabaw Trefla, za bilet dla dziecka do 13. roku życia zapłacimy jedynie 2 zł. Z takiej samej stawki - 2 zł za bilet - mogą korzystać grupy szkolne (zgłoszenia grup szkolnych przyjmuje Wiktor Jaroni ? w.jaroni@sport.trefl.com. 1 opiekun na 14 uczniów ma wstęp darmowy). Bilety czekają na stronie www.gdanskielwy.pl, a klubowa kasa nr 4 w ERGO ARENIE otwarta będzie w dniu meczu od godz. 15:30.

Z kolei w sektorach 106 i 122 przygotowane jest 200 miejsc dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca.
ksdani dnia 01/10/2022
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała na wyjeździe Indykpol AZS Olsztyn 3:1. MVP meczu wybrany został atakujący naszego zespołu - Łukasz Kaczmarek.

Pierwszy mecz nowego sezonu kędzierzynianie rozpoczęli składem z Przemysławem Stępniem na rozegraniu, Łukaszem Kaczmarkiem w ataku, Denisem Karyaginem i Wojciechem Żalińskim na przyjęciu, środkowymi Davidem Smithem i Dmytro Pashytshim oraz Erikiem Shoji (libero).

Mocny start naszej drużynie zapewniła pewność w ataku Davida Smitha, atutem (od pierwszych akcji) kędzierzynian była też czujna gra w bloku. Intencje przeciwnika bezbłędnie odczytywali Kaczmarek z Pashytskim, utrzymując nas na prowadzeniu ? 4:3. Olsztynianie odpowiadali zagraniami Averilla ze środka i przy zmienności sytuacji AZS zdołał na chwilę odebrać nam prowadzenie (8:7). Cierpliwość ZAKSY i skuteczność Łukasza Kaczmarka w kontratakach pozwalała ekipie trenera Sammelvuo być o krok dalej (11:12). Siła serwisu duetu Butryn/ Lipiński przywracała nadzieję gospodarzom (14:14), nasz zespół przetrzymał jednak napór rywala, a w kluczowej fazie seta to kędzierzynianie dyktowali warunki. W końcówce seta Przemysła Stępień kolejne piłki kierował do Łukasza Kaczmarka i Davida Smitha, a ten duet nie zawodził (19:22). Naszej drużyny nie wybiły z rytmu nawet przerwy na żądanie trenera rywali, w kluczowej fazie seta celnymi zagraniami z lewego skrzydła popisał się Denis Karyagin, to właśnie reprezentant Bułgarii, debiutujący w PlusLidze, postawił kropkę nad ?i?, zdobywając 25. punkt (21:25).

Również druga partia spotkania to gra na styku od pierwszych akcji, nasz zespół punktował atakami Kaczmarka i celnymi zagrywkami Smitha, olsztynianie odpowiadali atakami Karlitzka (4:3). Niezmiennie problemy w przyjęciu sprawiał rywalom nasz atakujący, akademicy mogli natomiast liczyć na Lipińskiego i tym razem miejscowi odskoczyli na dwupunktową przewagę. Radość akademików nie trwała długo, kluczem do sukcesu kędzierzynian okazała się czujna gra w bloku Wojciecha Żalińskiego i asy serwisowe naszego przyjmującego (11:11). Na prawym skrzydle nie do zatrzymania był Łukasz Kaczmarek, niestety dobrą passę kędzierzynian przerwał Karol Butryn. Seria zagrywek atakującego AZS-u odwróciła sytuację i tym razem to miejscowi byli w lepszej sytuacji (15:12). Po przerwie na żądanie naszego trenera konsekwencja na siatce i czujność Tuomasa Sammelvuo przy wykorzystaniu wideoweryfikacji przyniosła oczekiwane rezultaty i doprowadziliśmy do wyrównania (19:19). Końcówka seta to niestety kolejne zagrania Butryna i problemy naszej drużyny, partię zakończył punktowy blok AZS-u (25:22).

W trzecim secie siatkarze z Kędzierzyna-Koźla nie pozwolili uciec rywalom. Punktowe bloki Wojciecha Żalińskiego dały nam prowadzenie jeszcze przed przekroczeniem progu dziesięciu zdobytych punktów (6:8). To właśnie kolejne zagrania naszego przyjmującego oraz równie dobre noty zbierane przez Denisa Karyagina postawiły gospodarzy w trudnej sytuacji. Po serii punktowej w wykonaniu kędzierzynian prowadziliśmy już 16:10. Ambitni rywale szukali swoich szans na przedłużenie losów seta nie ustrzegli się jednak błędów własnych. W tej części spotkania nie brakowało efektownych obron i dłuższych wymian, te jednak należały do mistrzów Polski i to nasz zespół prowadził w końcówce 20:14. Kolejne punktowe bloki ZAKSY na Butrynie miały odzwierciedlenie na tablicy wyników, swoje noty w elemencie bloku poprawiali kolejno Dmytro Pashytskyy i Łukasz Kaczmarek. Na tak grających kędzierzynian rywale nie byli w stanie znaleźć sposobu i wygraliśmy 25:16, obejmując prowadzenie w meczu.

Taki rozwój wypadków wyraźnie podenerwował zespół z Warmii i Mazur, regularne zagrywki Poręby zapewniły olsztynianom mocny start w kolejnym secie spotkania i AZS prowadził 6:0. Serię przeciwnika pewnym atakiem przerwał Łukasz Kaczmarek, istotne w niwelowaniu dystansu okazały się zagrywki Wojciecha Żalińskiego i kolejno wyprowadzane kontrataki. Tym razem to ZAKSA punktowała seriami i po celnym ataku Denisa Karyagina odzyskaliśmy kontakt punktowy z przeciwnikiem (7:6). Niestety pechowa akcja z udziałem naszego przyjmującego zakończyła występ Karyagina w tym spotkaniu, zderzając się z kolegą pod siatką nasz nowy zawodnik doznał urazu i nie mógł kontynuować gry. Jego miejsce zajął Aleksander Śliwka. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo przetrzymali wymianę sił w ataku, a kolejne celne serwisy Wojtka Żalińskiego i Davida Smitha odwróciły sytuację i kędzierzynianie prowadzili już 17:13. Akademikom sygnał do ataku dał jeszcze Karlitzek, pojedyncze skuteczne zagrania nie mogły nam zaszkodzić. Kolejne bloki przybliżały nas do celu, do punktów zdobywanych w ataku i bloku Łukasz Kaczmarek dodał asa serwisowego, chwilę później w jego ślady poszedł Dmytro Pashytskyy (16:23). Kolejny blok i atak Wojciecha Żalińskiego dopełniły formalności (16:25).

MVP - Łukasz Kaczmarek

Indykpol AZS Olsztyn - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (21:25, 25:22, 16:25, 16:25)
Indykpol AZS Olsztyn

W inauguracyjnym pojedynku nowego sezonu PlusLigi, siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn musieli uznać wyższość Mistrza Polski - Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle 1:3. MVP spotkania został wybrany Łukasz Kaczmarek.

Sobotni pojedynek był pierwszym spotkaniem dla siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn w nowym sezonie PlusLigi. Zawodnicy prowadzeni przez Javiera Webera rywalizowali przy wypełnionych po brzegi trybunach hali w Małym Jezioraku w Iławie. Mecz z Mistrzem Polski rozpoczęli: Joshua Tuaniga na rozegraniu, Mateusz Poręba z Taylorem Averillem na środku, Bartłomiej Lipiński i Moritz Karlitzek na przyjęciu, Karol Butryn na ataku i Jakub Ciunajtis na pozycji libero.

Obie drużyny w dwóch pierwszych partiach walczyły punkt za punkt ? po jednej stronie dobrze spisywał się Karol Butryn (14 pkt. po dwóch partiach), a po stronie gości Łukasz Kaczmarek (12 ?oczek?). Pierwszą partię na swoje konto zapisali siatkarze Grupy Azoty ZAKSA (25:21), a drugiego zawodnicy Indykpolu AZS (25:22).

Trzecia i czwarta partia sobotniego spotkania były jednostronne. Mistrzowie Polski byli górą w każdym elemencie gry, zwyciężając 25:16 i 25:16, a całe spotkanie 3:1. Statuetkę MVP otrzymał Łukasz Kaczmarek.

Patrząc w pomeczowe statystyki, akademicy z Kortowa dokładniej przyjmowali (51% dokładnego przyjęcia przy 47% dokładnego przyjęcia rywali). Mistrzowie Polski natomiast byli skuteczniejsi w ataku (51% do 47%), zdobyli więcej punktów blokiem (14:7) oraz na zagrywce (10:6) Najwięcej punktów w ekipie gospodarzy zdobył Karol Butryn (18 pkt.), a u przyjezdnych - Łukasz Kaczmarek (25 pkt.).

Kolejne spotkanie siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn już w najbliższy wtorek, na wyjeździe z Jastrzębskim Węglem - początek o godz. 18:45. Akademicy z Kortowa do Iławy powrócą w sobotę, 8 października ? rywalem będzie GKS Katowice, a pierwszy gwizdek zabrzmi o godzinie 17:30.

- Ciężko powiedzieć cokolwiek o tym meczu. W pierwszym secie byliśmy bardzo zmotywowani, aby udowodnić, że potrafimy grać w siatkówkę. Mieliśmy swoje momenty, lecz w trzecim i czwartym secie nasi rywale pokazali większe doświadczenie. Błędy na zagrywce nie dały nam szans, abyśmy szli "łeb w łeb" - powiedział po meczu Jakub Ciunajtis, libero Indykpolu AZS Olsztyn.
ksdani dnia 02/10/2022
Cuprum Lubin S.A.

Sezon siatkarskiej ekstraklasy w sezonie 2022/2023 już ruszył! W miniony piątek odbył się inauguracyjny mecz 1. kolejki PlusLigi, w którym Jastrzębianie podejmowali GKS Katowice. Cuprum Lubin wybiegnie na parkiet dopiero jutro, by powalczyć o pierwsze punkty z BBTS-em Bielsko-Biała.

Bielszczanie (mimo że to tegoroczny beniaminek w lidze) są klubem dobrze znanym siatkarskim kibicom. Zaledwie cztery lata wcześniej występowali w ekstraklasie, więc nie raz Miedziowi mieli już okazję się z nimi mierzyć. Gdyby spojrzeć na to statystycznym okiem: w PlusLidze te drużyny grały ze sobą 8 razy. Bilans zwycięstw zdecydowanie przechyla się na stronę Cuprum Lubin i wynosi 6:2. Wiadomo jednak, że od tamtego momentu sporo się zmieniło przede wszystkim w składach drużyn.

Miedziowa drużyna trenuje w pełnym składzie zaledwie od kilku dni, bo dopiero w miniony wtorek 27 września do zespołu dołączyli Dominik Czerny i Kajetan Kubicki. Najmłodsi zawodnicy do Lubina przyjechali prosto z lotniska, gdzie wylądowali po powrocie z mistrzostw Europy U20 we Włoszech. Nie przeszkodziło im to jednak, by od pierwszego dnia w klubie trenować na najwyższych obrotach. Zdobywcy srebrnego medalu ME pokazali, że mimo młodego wieku będą walczyć o miejsce na boisku.

Już jutro zespół Pawła Ruska stanie przed szansą zdobycia pierwszych punktów do ligowej tabeli w nowo otwartym sezonie. Mecz rozpocznie się o godz. 17:30 w bielskiej Hali Pod Dębowcem. Transmisję z wydarzenia przeprowadzi telewizja Polsat Sport.

1. kolejka PlusLigi 2022/2023

BBTS Bielsko-Biała - Cuprum Lubin

3.10 (poniedziałek), godz. 17:30, Hala Pod Dębowcem, ul. Karbowa 26, Bielsko-Biała
ksdani dnia 04/10/2022

Pierwsza kolejka nowego sezonu PlusLigi za nami, a dzisiejsze starcie Cuprum Lubin z BBTS-em Bielsko-Biała właśnie ją zakończyło. Miedziowi wracają do Lubina szczęśliwi z pierwszym kompletem punktów w nowym sezonie!

Początek meczu nie przyniósł zbyt wielkich emocji. Obydwie drużyny grały punkt za punkt, nie pozwalając rywalowi odskoczyć na większą różnicę punktową. Sytuacja zmieniła się przy stanie 14:16, gdy gospodarze wyszli na prowadzenie. Ich przewaga utrzymywała się długo, niemal do samej końcówki seta. Na jeden punkt goście zbliżyli się dopiero po świetnym serwisie Alexa Bergera (20:21), a kilka chwil później na zagrywce pojawił się Remigiusz Kapica i mocnym serwisem rozbił przyjęcie bielszczan. Dzięki temu bez problemów Miedziowi zablokowali przeciwnika, a za chwilę Kapica posłał asa serwisowego, czym dał swojej drużynie pikę setową (24:22).

W drugą partię także lepiej weszli gospodarze. Ich przewaga nie była duża, ale byli cały czas o krok przed przyjezdnymi. W połowie seta jednak za sprawą zagrywki Kovalova zremisowali oni 16:16, a za chwilę po asie serwisowym wyszli na prowadzenie. Od tego momentu ich przewaga rosła. Asa dołożył też wchodzący z kwadratu dla rezerwowych Kajetan Kubicki. Warto zaznaczyć, że młody rozgrywający zaliczył w tym meczu debiut na parkietach PlusLigi. Przewagę Miedziowi dowieźli do końca seta.

Po przerwie na prowadzenie szybko wyszli siatkarze BBTS-u (6:3), ale wystarczyły dwie udane akcje Bergera i jedna Moustaphy M`Baye i wynik się zrównał. Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt aż do stanu 17:15, gdy po skutecznym ataku Ferensa goście wyszli na dwa oczka przewagi. Nie trwało to jednak długo, bo za chwilę znów do remisu doprowadzili gospodarze i ponownie ekipy punktowały na zmianę (20:20). W końcówce zaczęło się robić gorąco: 23:23. W polu serwisowym pojawił się ponownie Remigiusz Kapica i posłał asa serwisowego. Emocjonującą i długą grę na przewagi zakończył as serwisowy zawodnika BBTS-u Jake?a Hanesa.

Podrażnieni porażką w trzecim secie, w kolejnym siatkarze Cuprum Lubin wypracowali już od początku przewagę 6:2. Utrzymywali ją długo, ale w pewnym momencie do gry wrócili bielszczanie i pokazali, że nie powiedzieli w tym meczu ostatniego słowa. Gra znów toczyła się punkt za punkt, zapowiadając emocjonującą końcówkę (20:20). Grzegorz Pająk i jego zagrywka rozwiali jednak nadzieję BBTS-u na tie-break. Mecz zakończył się skutecznym atakiem przyjmującego lubinian Alexandra Bergera.

BBTS Bielsko-Biała - Cuprum Lubin 1:3 (23:25, 23:25, 31:29, 22:25)

MVP: Moustapha M?Baye

BBTS: Woch (12), Siek (1), Gergye (12), Zimmermann (2), Formela (3), Hanes (20), Fijałek (L) oraz Zawalski (7), Gil, Sinoski, Urbanowicz (7), Teklak (L).
Cuprum: Ferens (14), M?Baye (15), Krage (10), Pająk (7), Kovalov (19), Berger (12), Szymura (L) oraz Kubicki (1), Kapica (2).