Najnowszy Użytkownik: Marleen
+L 22/23 kolejka 15
Plus Liga Plus LigaTransmisje na Polsat Sport/Extra ...

Wyniki, staty: Link

10.12 PGE Skra Bełchatów - LUK Lublin 3:0 (25:15, 25:22, 25:17) MVP: Kłos - Staty
Cuprum Lubin - Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:27, 29:27, 18:25, 22:25) MVP: Kovacevic - Staty
Cerrad Enea Czarni Radom - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (20:25, 22:25, 18:25) MVP: Averill - Staty
11.12 Jastrzębski Węgiel - GA ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (20:25, 25:19, 25:21, 22:25, 11:15) MVP: Kluth - Staty
Projekt Warszawa - Trefl Gdańsk 3:0 (27:25, 25:22, 25:20) MVP: Szalpuk - Staty
12.12 Asseco Resovia Rzeszów - GKS Katowice 3:0 (26:24, 25:16, 25:23) DeFalco - Staty
Ślepsk Malow Suwałki - BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:21, 25:19, 25:15) MVP: Sanchez - Staty

13.12 Barkom Każany Lwów - PSG Stal Nysa 1:3 (25:20, 16:25, 19:25, 19:25) MVP: Gierżot - Staty
ksdani dnia 10/12/2022 · 211364 Komentarzy · 129 Czytań · Drukuj

ksdani dnia 10/12/2022
1 Jastrzębski Węgiel 37 pkt.
2 Aluron CMC Warta Zawiercie 35 pkt.
3 Asseco Resovia Rzeszów 34 pkt.
4 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 pkt.
Jastrzębski Węgiel

W niedzielę o godzinie 14:45 podejmiemy w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej mistrzów Polski, Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle. Biletów na to spotkanie brak. Transmisja z meczu w Polsacie Sport.

Szlagierowo zapowiadające się starcie dla obu ekip będzie ostatnim spotkaniem pierwszej rundy fazy zasadniczej. Nasz zespół lideruje tabeli PlusLigi, ale na Jastrzębski Węgiel mocno naciskają Aluron CMC Warta Zawiercie oraz Asseco Resovia Rzeszów. Jakakolwiek wygrana w niedzielnym spotkaniu zapewni naszej drużynie pierwsze miejsce na koniec pierwszej części sezonu regularnego.

ZAKSA jest w tej chwili czwarta w ligowym rankingu, ale zespół prowadzony przez trenera Toumasa Sammelvuo notuje serię siedmiu meczów bez porażki. Do tego, do składu mistrzów Polski powoli powracają zmagający się wcześniej z urazami liderzy zespołu. Naszą ekipę czeka zatem poważne wyzwanie.

Oba zespoły zmierzyły się już ze sobą w tym sezonie. W październikowym pojedynku o Superpuchar Polski górą był Jastrzębski Węgiel (3:2).

- Tak jak zawsze ZAKSĘ kojarzę z zespołem, który cały czas w bardzo podobnym, stabilnym składzie grał zeszłe sezony, tak teraz, gdy włączę telewizor czy sprawdzam statystyki, to cały czas jest rotacja. Widać, że wielu zawodników ma problemy fizyczne. Nie jest łatwo nam, nie jest łatwo innym. Tym bardziej tym zespołom, które grają w Lidze Mistrzów. Grać trzeba, a nie mamy tego paliwa zbyt wiele. Ale myślę, że na takie spotkanie jak to niedzielne na pewno energia i motywacja się znajdą. Zaangażowanie również będzie, bo spotyka się mistrz z wicemistrzem ? mówi Jakub Popiwczak, libero Jastrzębskiego Węgla.

- Spotykamy się z ZAKSĄ po raz kolejny w tym sezonie. Myślę, że będą chcieli się zrewanżować za to pierwsze starcie, które przegrali z nami w Superpucharze, a my będziemy pokazywać, że cały czas chcemy zostać mistrzem. A jak chce się zostać mistrzem, to trzeba bić mistrza - kończy nasz libero.

Początek niedzielnej konfrontacji o godzinie 14:45. Biletów na to spotkanie - brak. Transmisja z meczu w Polsacie Sport.
Cuprum Lubin S.A.

Dziś na parkiecie w Lubinie nie zabrakło walki, emocji i zwrotów akcji. Swoje szanse mieli zarówno siatkarze Cuprum Lubin, jak i Aluronu CMC Warty Zawiercie, jednak ostatecznie spotkanie zakończyło się wygraną gości 3:1.

Początek meczu był bardzo wyrównany, mocne ciosy pojawiały się po obu stronach siatki (9:9). Co jakiś czas na niewielkie dwupunktowe prowadzenie wychodzili przyjezdni (16:14), ale za każdym razem gospodarze doprowadzali do remisu głównie za sprawą świetnej dyspozycji na środku siatki i w polu serwisowym (17:17). W końcówce przy zagrywce Adama Lorenca Miedziowi wyszli na prowadzenie 23:20. Siatkarze z drużyny gości walczyli aż doprowadzili do remisu 24:24. Seta na przewagi wygrali przyjezdni.

W drugą partię lepiej weszli zawiercianie (3:1). Lubinianie zremisowali 3:3, ale nie potrwało to długo, bo Aluron rozpoczął budowanie większej przewagi. Zespół Pawła Ruska jednak nie odpuścił i sukcesywnie odrabiał po jednym punkciku, a mocna zagrywka Kajtka Kubickiego sprawiła, że różnica punktowa zmniejszyła się do jednego oczka (17:16). Ale... za chwilę sytuacja się powtórzyła i na przodzie znów byli goście. Zagrywka Pawła Pietraszki dała gospodarzom oddech, po raz kolejny przybliżając do rywali (22:23), a blok Moustaphy M?Baye dał remis 24:24. Na parkiecie był prawdziwy ogień, ciosy z obu stron i walka do końca (27:27). Tym razem w końcówce Miedziowi postawili na swoim, wyrównując stan w meczu na 1:1.

Wyrównaną grę mogliśmy obserwować także w trzecim secie (10:10). Drużyna z Lubina świetnie grała na siatce, dobrze czytała grę przeciwnika, co pozwalało im trzymać się blisko przeciwnika. Dobre spotkanie rozgrywał atakujący Cuprum Lubin Adam Lorenc, który w całym meczu zdobył 23 punkty. W połowie seta jednak inicjatywę zaczęli przejmować siatkarze Aluronu. Wypracowanej przewagi nie oddali do końca seta.

Czwarta partia podobnie jak wszystkie poprzednie z początku pokazała, że walka będzie toczyć się do samego końca (4:4, 7:7, a potem 9:9). Ekipy szły łeb w łeb, walcząc o każdy punkt (14:14). Wtedy na pierwsze w tym secie dwupunktowe prowadzenie wyszedł Aluron CMC po punktowym bloku Dawida Dulskiego. Dalej poszli za ciosem i choć gospodarze walczyli do samego końca, nie udało im się przedłużyć tego spotkania o tie-break.

Cuprum Lubin - Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:27, 29:27, 18:25, 22:25) MVP: Uros Kovacević

Cuprum: Ferens (11), Lorenc (23), M?Baye (12), Pietraszko (15), Pająk (3), Kovalov (5), Szymura (L), Sas (L) oraz Kubicki, Kapica (1).

Aluron: Waliński (4), Kwolek (16), Zniszczoł (11), Tavares (3), Dulski (7), Kovacević (23), Danani (L) oraz Łaba (8), Gruszczyński.
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Jastrzębski Węgiel w hicie kolejki. Nasz zespół po zaciętym meczu wygrał 3:2. MVP spotkania wybrany został Bartłomiej Kluth.

Hit kolejki rozpoczęliśmy w składzie: Marcin Janusz, Bartłomiej Kluth, Aleksander Śliwka, David Smith, Dmytro Pashytskyy, Wojciech Żaliński i Erik Shoji (libero).

Mecz rozpoczął się po myśli gospodarzy (2:0), celne zagrania Wojciecha Żalińskiego na lewym skrzydle dały sygnał naszej drużynie. Przy wymianie ciosów na siatce mogliśmy liczyć też na Bartłomieja Klutha (6:5). Chwilę później, przy czujności naszego sztabu szkoleniowego i wykorzystaniu wideoweryfikacji gra się wyrównała (7:7), a kontrataki wykorzystywane przez Aleksandra Śliwkę wyprowadziły nasz zespół na prowadzenie 8:7. Kiedy kolejną dłuższą wymianę punktowym blokiem zakończył Bartłomiej Kluth trener Mendez postanowił reagować (7:9), sięgając po przerwę na żądanie. Po wznowieniu rywalizacji nasz zespół kontynuował swoją dobrą grę, na środku siatki nie mylił się Dmytro Pashytskyy, a przy czujnej grze w bloku prowadzenie naszego zespołu wzrosło do trzech punktów (11:14). Niestety przy zagrywkach Fornala miejscowi zdołali doprowadzić jeszcze do wyrównania (15:15), ważną kontrę skończył jednak nasz kapitan, po chwili blokiem na Boyer popisał się Wojciech Żaliński i ponownie to ZAKSA była o krok dalej (15:17). Nie obyło się bez nerwowości (17:17), kluczowa faza seta należała do siatkarzy mistrza Polski. Seria zagrywek Tomasza Kalembki i ataków Aleksandra Śliwki miała odzwierciedlenie na tablicy wyników (18:20), gospodarze nie ustrzegli się błędów i pierwszą piłkę setową mieliśmy przy stanie 19:24. Jastrzębianie bronili się, jednak niedługo, seta efektownym atakiem zakończył Bartłomiej Kluth (20:25).

Druga odsłona to gra na styku od początku seta (2:2), do celnych zagrań w ataku Bartłomiej Kluth dodał jeszcze asa serwisowego (4:4). Przy wymianie sił w ataku na zagrania Boyer odpowiadał Kluth, przy tak zaciętej rywalizacji dość długo żadna z ekip nie była w stanie wypracować wyższego prowadzenia (9:9). Niestety tym razem szybciej do głosu doszli miejscowi, zagrania jastrzębian ze środka i czujna gra w bloku dała im trzypunktową zaliczkę (15:12). Podopiezni Tuomasa Sammelvuo dość długo nie mogli wyjść z niewygodnego ustawienia, przełamanie naszej drużynie dał dopiero atak Aleksandra Śliwki (15:13). Kolejne zagrania naszego kapitana doprowadziły do gry na styku (16:!5), przy błędach własnych po naszej stronie siatki ponownie musieliśmy gonić rywala (18:15). Zagrania Davida Smitha ze środka poprawiły nieco sytuację naszego zespołu, swoje noty na siatce regularnie poprawiał też Bartłomiej Kluth (19:17). O ile końcówka pierwszego seta należała do kędzierzynian to tym razem skuteczność w ataku Boyer sprzyjała gospodarzom. Jastrzębianie do punktów zdobywanych w ataku dodali jeszcze skuteczne bloki i tak zatrzymując Dmytro Pashytskiego na środku wygrali tę partię 25:19, wyrównując stan rywalizacji.

Po falstarcie w trzecim secie, kiedy wykorzystując potknięcia kędzierzynian rywale prowadzili 8:4 wróciliśmy do gry Celne zagrania Klutha i Smitha sprzyjały systematycznemu odrabianiu strat (9:7). Na ataki naszych zawodników odpowiadał Fornal, a kiedy zagrywką zapunktował Macyra ponownie musieliśmy odrabiać straty (11:7). Zryw miejscowych nie zniechęcił walecznych kędzierzynian, w ataku z blokiem rywali coraz lepiej radził sobie Bartłomiej Kluth (12:9), nasz atakujący pewnie mijał lub obijał ręce rywali (14:11). W tej części rywalizacji nie brakowało długich zaciętych wymian, i tak czujna gra w bloku naszego zespołu doprowadziła do dotychczas najdłużej wymiany w spotkaniu, tę na korzyść ZAKSY rozstrzygnął Dmytro Pashytskyy. To był sygnał do ataku dla siatkarzy mistrza Polski, kolejne bloki na Celevenot i Boyer doprowadziły do wyrównana (14:14). Gra na styku nie trwała dłgo, w szeregi naszego zespołu wróciły problemy z przyjęciem i przy stanie 17:14 trener Sammelvuo postanowił przerwać grę. Po wznowieniu rywalizacji nasz zespół z niewygodnego ustawienia wyprowadził Olek Śliwka (17:15). Walcząc do końca kędzierzynianie zdołali zmniejszyć straty, w końcówce po ataku Adriana Staszewskiego z lewego skrzydła było już 22:20. Kolejne akcje należały do jastrzębian, którzy po ataku Fornala wygrali 25:21, obejmując prowadzenie w meczu.

Wyciągając wioski z trzeciego seta tym razem nie pozwoliliśmy uciec rywalom, przy dłuższych wymianach pewnie ręce rywali obijał Bartłomiej Kluth i to ZAKSA prowadziła kolejno 4:2, 8:6. Na odpowiedź przeciwnika nie musieliśmy długo czekać i przy skutecznej grze w bloku miejscowi wyszli a prowadzenie 11:10. Przy kolejnych atakach Bartłomieja Klutha Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wróciła do gry, Cierpliwość opłaciła się, po etapie wymiany ciosów na siatce i grze na styku przy zagrywkach Davida Smitha wyszliśmy na prowadzenie, najpierw kolejną kontrę skończył nasz atakujący, po chwili popisaliśmy się blokiem, na lewym skrzydle walkę z podwójnym blokiem rywala wygrał Adrian Staszewski i było już 18:14 dla nas. Swoje noty na środku siatki poprawił jeszcze Dmytro Pashytskyy (17:20), sprytnie blok rywali mijał Aleksander Śliwka (19:22). To właśnie atak naszego kapitana zapewnił ZAKSIE 24. punkt w secie (21:24), miejscowi bronili się, partię zakończył serwis jastrzębian w siatkę (21:25).

Triumfatora spotkania musiał więc wyłonić tie-break, po zerwanym ataku Fornala i pewnym zagraniu Bartka Klutha ten fragment meczu rozpoczął się po myśli naszego zespołu (1:2). Kiedy do zagrań swoich kolegów w ataku Dmytro Pashytskyy dodał asa serwisowego prowadziliśmy już 3:1. Przy wymianie sił w ataku niezawodny był Bartłomiej Kluth, czujnością w bloku wykazał się jeszcze Adrian Staszewski i utrzymywaliśmy prowadzenie - 6:4. Również gra obronna siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla robiła wrażenie, podbijając kolejne zagrania miejscowych nasi zawodnicy wyprowadzali kontrataki i przy zmianie stron boiska prowadziliśmy 8:5. Trener Mendez poprosił jeszcze o przerwę na żądanie, pauza nie wybiła z rytmu naszego atakującego, który kolejnymi zagraniami przybliżał ZAKSĘ do celu (7:10). W kluczowej fazie seta od ściany kędzierzyńskiego bloku odbił się jeszcze Boyer (10:13), atak Bartłomieja Klutha dał nam 14. punkt (11:14), mecz zakończył błąd podwójnego odbicia gospodarzy (11:15).

Jastrzębski Węgiel - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (20:25, 25:19, 25:21, 22:25, 11:15) MVP - Bartłomiej Kluth