Gości Online: 6

+L 23/24 kolejka 18
Plus Liga +L - Link

Wszyskie mecze na Polsat Sport

23.01 Bogdanka LUK Lublin - KGHM Cuprum Lubin 3:2 (25:13, 16:25, 25:23, 17:25, 15:4) MVP: Komenda - Staty
Jastrzębski Węgiel - ES Hemarpol Częstochowa 3:0 (25:20, 27:25, 25:19) MVP: Patry - Staty
24.01 PGE GiEK Skra Bełchatów - PSG Stal Nysa 3:1 (25:20, 22,25, 25:17, 25:23) MVP: Konarski - Staty
Trefl Gdańsk - Barkom Każany Lwów 3:0 (25:17, 25:17, 25:18) MVP: Nasevich - Staty
Projekt Warszawa - Enea Czarni Radom 3:0 (25:17, 25:12, 25:22) MVP: Firlej - Staty
25.01 GA ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (19:25, 25:20, 27:29, 25:23, 15:13) MVP: Kaczmarek - Staty
Aluron CMC Warta Zawiercie - Asseco Resovia Rzeszów 3:1 (21:25, 25:18, 29:27, 25:23) MVP: Butryn - Staty
Ślepsk Malow Suwałki - GKS Katowice 3:2 (22:25, 25:22, 25:20, 17:25, 15:12) MVP: Stern - Staty

ksdani dnia 22/01/2024 · 211364 Komentarzy · 39 Czytań · Drukuj

ksdani dnia 22/01/2024
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Tuomas Sammelvuo został odsunięty od prowadzenia pierwszego zespołu Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Funkcję pierwszego trenera tymczasowo będzie pełnił Adam Swaczyna, szkoleniowca wspierał będzie Michał Chadała.

Decyzja Zarządu ZAKSA S.A. o odsunięciu Tuomasa Sammelvuo od prowadzenia Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle została podyktowana niezadowalającym wynikami sportowymi osiąganymi przez drużynę. W ocenie Zarządu pozycja w tabeli poza strefą play-off (bilans 8 zwycięstw i 9 porażek) oraz rezultaty Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w meczach fazy grupowej siatkarskiej Ligi Mistrzów (3 mecze wygrane i 3 przegrane, brak bezpośredniego awansu do ćwierćfinału) znacząco odbiegają od celów stawianych przed sezonem.

Rolę pierwszego trenera zespołu tymczasowo powierzono Adamowi Swaczynie, w roli asystenta szkoleniowca pozostanie trener Michał Chadała. Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Adam Swaczyna do sztabu szkoleniowego ZAKSY dołączył w 2019 roku, wcześniej pracował jako asystent szkoleniowca i pierwszy trener w Effectorze Kielce, następnie przez dwa lata zbierał doświadczenie trenerskie w sztabie VfB Friedrichshafen u boku Vitala Heynena. W sztabie szkoleniowym Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle współpracował z takimi trenerami jak Nikola Grbić, Gheorghe Cretu oraz Tuomas Sammelvuo. Ponadto od 2022 roku Adam Swaczyna jest asystentem Nikoli Grbicia również w reprezentacji Polski.

Adam Swaczyna będzie prowadził zespół przy wsparciu Michała Chadały, szkoleniowca doskonale znanego w Kędzierzynie-Koźlu, który od blisko 15 lat pracował najpierw w grupami młodzieżowymi w MMK-SIE, następnie prowadził zespół ZAKSY w Młodej Lidze, a od 2014 roku pracuje w mistrzowskim sztabie Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Dotychczasowego asystenta trenera w roli szkoleniowca Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle zobaczymy w najbliższym meczu PlusLigi, kiedy to nasz zespół podejmował będzie Indykpol AZS Olsztyn (25 stycznia)
Trefl Gdańsk

W meczu 18. kolejki PlusLigi drużyna Trefla Gdańsk podjęła w ERGO ARENIE Barkom Każany Lwów. Bardzo dobra dyspozycja oraz siatkówka na najwyższym poziomie prezentowana przez gdańszczan sprawiły, że rywale zostali pokonani w trzech setach: do 17, 17 i 18.

Dzisiaj trener Igor Juricić miał do dyspozycji wszystkich zawodników. W wyjściowym składzie znaleźli się Kamil Droszyński, Aliaksei Nasevich, Piotr Orczyk, Patryk Niemiec, Karol Urbanowicz, Mikołaj Sawicki, a na pozycję libero powrócił długo wyczekiwany Voitto Koykka. W pierwszą partię gdańskie lwy weszły bardzo pewnie, nie pozwalając rywalom się rozkręcić. Od samego początku gdańszczanie grali pewnie, kontrolując przebieg spotkania i znacznie dominowali drużynę ze Lwowa. Mimo starań przeciwników, `gdańskie lwy` szybko doprowadziły tę partię do końca wygrywając 25:17.

Na drugą odsłonę spotkania zespół Barkomu wrócił zmotywowany i gotowy do walki. Od samego początku rywale starali się pokazywać swoją najmocniejszą stronę i zbudować przewagę punktową. Jednak ich radość nie trwała zbyt długo, ponieważ `gdańskie lwy` nie miały zamiaru odpuszczać i ponowie zaczęli dominować rywali. Gdańszczanie dokładali asy serwisowe oraz zagrywki o ponadprzeciętnej prędkości, a ich gra w każdym elemencie dobrze kleiła się. Całe widowisko dostarczało sporo emocji kibicom zebranych na trybunach ERGO ARENY. Po raz kolejny rywale zostali w tyle, a zespół Trefla ponownie doprowadził do zwycięstwa 20:17.

Trzecia partia wydawała się jedynie formalnością. Dzisiejsza dyspozycja gdańszczan oraz prezentowana przez nich najwyższa jakość siatkówki sprawiały wiele problemów rywalom. Zawodnicy Trefla przede wszystkim zachwycali dziś zagrywką. Mikołaj Sawicki w całym meczu wykonał sześć asów serwisowych, Piotr Orczyk i Patryk Niemiec po dwa, a Kamil Droszyński dołożył jednego. Ponadto Aleks Nasevich po raz kolejny posyłał serwisy z zawrotną prędkością, które osiągały nawet 131km/h. Ten set również zakończył się na korzyść gdańszczan 25:18 i tym samym całe spotkanie zamknęło się w trzech partiach.

Trefl Gdańsk - Barkom Każany Lwów 3:0 (25:17, 25:17, 25:18) MVP: Aliaksei Nasevich
Trefl Gdańsk: Nasevich 15, Sawicki 14, Niemiec 10, Orczyk 7, Urbanowicz 6, Droszyński 2, Koykka (l.), Sasak 2, Martinez Franchi 1, Kampa

Barkom Każany Lwów: Palonsky 9, Kovalov 8, Tupchii 6, Gueye 2, Shchurov 2, Petrovs 2, Pampushko (l.), Holoven 1, Kucher
ksdani dnia 26/01/2024

Mecz rozpoczęliśmy składem z Marcinem Januszem na rozegraniu, Łukaszem Kaczmarkiem w ataku, Davidem Smithem i Andreasem Takvamem na środku, duetem przyjmujących Bartosz Bednorz/ Daniel Chitigoi i Erikiem Shoji (libero).

Po wyrównanym początku spotkania (2:2) nieco szybciej do głosu doszli przyjezdni. Kolejne ataki Alana Souzy i czujna gra przyjezdnych w bloku pozwoliła im na zbudowanie kilkupunktowego prowadzenia (4:7). Tym samym dość szybko to Adam Swaczyna musiał sięgać po przerwę na żądanie. Po wznowieniu rywalizacji celnym atakiem z lewego skrzydła popisał się Łukasz Kaczmarek, chwilę później do zagrań swoich kolegów w ataku punktowy serwis dodał David Smith (8:10). Olsztynianie mogli jednak liczyć na duet Alan Souza/ Nicolas Szerszeń, odskakując nam ponownie na kilka punktów (9:12). W tej części spotkania nie brakowało długich wymian, w tych mogliśmy liczyć na kędzierzyński blok - po pojedynczym bloku Marcina Janusza dystans ponownie się zmniejszył (10:13). Niestety nie ustrzegliśmy się błędów w przyjęciu, szczególnie przy zagrywkach Karlitzka i było już 11:16. ZAKSĘ z niewygodnego ustawienia wyprowadził Łukasz Kaczmarek, pojedynczym blokiem na lewym skrzydle popisał się jeszcze Daniel Chitigoi i przystąpiliśmy do odrabiania strat (13:16). Seria rywali w końcówce i kolejne potknięcia po naszej stronie siatki postawiły kędzierzynian w trudnej sytuacji (15:21). W końcówce seta szanse w kontratakach wykorzystywał Łukasz Kaczmarek (18:24), punktową zagrywką popisał się jeszcze Bartosz Bednorz, niestety nie zdołaliśmy odwrócić losów seta (19:25).

Odsłona kolejna to wymiana ciosów na siatce od pierwszych akcji. Marcin Janusz uaktywniał środkowych ZAKSY, a David Smith i Andrea Takvam (2:2). W kontratakach mogliśmy liczyć na Bartosza Bednorza i prowadziliśmy 4:2. W kolejnej akcji dość szczęśliwie po obronie Erika Shoji piłka wpadła w boisko po stronie rywali i tym razem to Javier Weber jako pierwszy sięgał po przerwę na żądanie. ZAKSA utrzymywała kilkupunktowe prowadzenie, w dłuższych wymianach punktowali Daniel Chitigoi i Łukasz Kaczmarek. Po raz kolejny rywali swoim serwisem pocelował David Smith i prowadziliśmy 11:7. Goście nie ustrzegli się też błędów własnych i prowadziliśmy 15:8. W tej części spotkania swój debiut w barwach Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle zanotował Mateusz Biernat, pojawiając się na podwójnej zmianie z Bartłomiejem Kluthem. Przy utrzymującej się grze punkt za punkt kędzierzynianie kontrolowali sytuację, swoje noty w ataku poprawiał jeszcze Andresa Takvam, w końcówce seta na boisko wrócili Marcin Janusz z Łukaszem Kaczmarkiem (22:15). W kluczowej fazie seta na kolejne ataki Alana Souzy odpowiadał Łukasz Kaczmarek i wygraliśmy 25:20, wyrównując stan rywalizacji.

W trzecim secie od początku nie brakowało zwrotów akcji, po mocnym starcie naszego zespołu sytuuję odwróciły zagrywki Karlitzka (5:7). W sytuacyjnych piłkach niezmiennie mogliśmy liczyć na Łukasza Kaczmarka i po chwili odzyskaliśmy kontakt punktowy (7:8). Niestety w szeregi naszego zespołu ponownie wróciły problemy z przyjęciem, co przy zagrywkach Alana Souzy miało odzwierciedlenie na tablicy wyników i olsztynianie prowadzili 14:8. Kędzierzynianie przetrzymali ten trudny moment, a jeszcze przed wkroczeniem w kluczową fazę seta, przy zagrywkach Marcina Janusza, zniwelowali dystans (16:18). Na tym nasz zespól nie zamierzał poprzestać, ręki w ataku nie wstrzymywał David Smith, nasi zawodnicy uwijali się w obronie i tak kontra zwieńczona efektownym atakiem Łukasza Kaczmarka i zerwany atak Szerszenia dały nam remis (18:18). W końcówce seta wyszliśmy jeszcze na prowadzenie, po wygranej akcji na siatce. W decydującej fazie seta Marcin Janusz kolejne piłki kierował do Łukasza Kaczmarka, a ten nie zawodził (23:23, 25:25), doprowadzając do końcówki rozstrzyganej na przewagi. W tej nie brakowało emocji i długich zaciętych wymian, niestety tym razem szczęście było po stronie AZS-u, który wygrał 29:27.

Nie zrażając się porażką podopieczni Adama Swaczyny udanie rozpoczęli kolejny fragment meczu (7:5). Do zagrań swoich kolegów w ataku punktowy serwis dodał Marcin Janusz i prowadziliśmy już trzema punktami. Niezmiennie rywalizację z blokiem przeciwnika wygrywał duet Łukasz Kaczmarek/ Bartosz Bednorz. A przy serii zagrywek Davida Smith i kontratakach w wykonaniu naszego zespołu dystans wzrósł (12:8) i Javier Weber postanowił interweniować. Po wznowieniu rywalizacji celnym atakiem popisał się jeszcze Bartosz Bednorz i chociaż akademicy wyszli z niewygodnego ustawienia tym razem to ZAKSA kontrolowała sytuację (16:12). Niestety tak wysokiej zaliczki nie utrzymaliśmy do końca, ataki kończone przez Szerszenia i wracające w nasze szeregi problemy w przyjęciu doprowadziły do nerwowości w końcówce (19:18). Grę uspokoiła nieco przerwa na żądanie Adama Swaczyny, ważną akcję zakończył Łukasz Kaczmarek i utrzymywaliśmy jednopunktową zaliczkę. Czujna gra naszego zespołu w bloku uspokoiła sytuację, a po dłuższej wymianie zwieńczonej atakiem Łukasza Kaczmarka było 24:21. Przy zagrywkach Karlitzka olsztynianie odrobili straty (24:23), błąd gości zakończył jednak seta (25:23).

Po falstarcie w tie-breaku (0:2) kędzierzynianie szybko przystąpili do ataku. Błędy gości i celność ataku Bartosza Bednorza doprowadziły do wyrównania (2:2). To był przedsmak emocji, seria zagrywek Davida Smitha, efektowne obrony naszego zespołu, czujna gra w bloku i skuteczne ataki Łukasza Kaczmarka czy Bartosza Bednorza wyprowadziły nas na prowadzenie 6:2. Przy zmianie stron boiska, po ataku Andreasa Takvama prowadziliśmy 8:4. Siła serwisu akademików sprawiła nam ponownie problemy i przy stanie 9:7 nasz trener musiał reagować. ZAKSĘ z niewygodnego ustawienia wyprowadził atakiem Daniel Chitigoi (10:7), problemy z przyjęciem serwisu Alana Souzy dały gościom szansę i od stanu po 10 walka rozpoczęła się na nowo. W decydującej części meczu nie zabrakło emocji, serię przeciwnika przerwał kędzierzyński blok, a kontratak w wykonaniu Bartosza Bednorza uspokoił nieco sytuację (12:10). Swoje noty w końcówce poprawiał jeszcze Łukasz Kaczmarek. To właśnie nasz atakujący przypieczętował zwycięstwo (15:13).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (19:25, 25:20, 27:29, 25:23, 15:13)