2011/2012

+L 23/24 kolejka 26
Plus Liga +L: Link

Transmisje na PolsatSport

13.03 PSG Stal Nysa - BOGDANKA LUK Lublin 1:3 (21:25, 25:21, 25:27, 23:25) MVP: Schulz
15.03 PGE GiEK Skra Bełchatów - GKS Katowice 3:1 (25:18, 25:19, 25:27, 25:18) MVP: Lipiński - Staty
Asseco Resovia Rzeszów - Enea Czarni Radom (25:18, 25:15, 25:19) MVP: Mordyl - Staty
16.03 Jastrzębski Węgiel - Projekt Warszawa 3:0 (25:23, 25:23, 25:23) MVP: Szymura - Staty
17.03 GA ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Trefl Gdańsk 1:3 (25:16, 20:25, 21:25, 17:25, ) MVP: Kampa - Staty
Aluron CMC Warta Zawiercie - Ślepsk Malow Suwałki 3:2 (24:26, 24:26, 25:22, 25:20, 15:10) MVP: Butryn
18.03 Indykpol AZS Olsztyn - KGHM Cuprum Lubin. (23:25, 27:25, 26:24, 21:25, 10:15) MVP: Pietraszko
19.03 ES Hemarpol Częstochowa - Barkom Każany Lwów 0:3 (25:27, 23:25, 24:26)

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Mimo udanego początku w spotkaniu w meczu 26. kolejki PlusLigi musieliśmy uznać wyższość Trefla Gdańsk, goście wygrali 3:1.

?Spotkanie rozpoczęliśmy składem z Marcinem Januszem na rozegraniu, Łukaszem Kaczmarkiem w ataku, środkowymi Davidem Smithem i Dmytro Pashytskyym oraz przyjmującymi Bartoszem Bednorzem i Jakubem Szymańskim i Erikiem Shoji (libero).

Pierwsze akcje spotkania to błędy rywali, przeplatane skutecznymi zagraniami kędzierzynian (4:3). Problemy przyjezdnych w przyjęciu zagrywki Dimy Pashytskiego i pewne ataki duetu Bednorz/ Kaczmarek i przy stanie 8:3 trener gdańszczan sięgał po pierwsza przerwę na żądanie. Po wznowieniu rywalizacji gdańszczanie wyszli z niewygodnego ustawienia, niezmiennie jednak to ZAKSA dyktowała warunki, nie do zatrzymania na środku był David Smith, Amerykanin uaktywnił się również w polu serwisowym, po punktowej zagrywce naszego środkowego prowadziliśmy 12:6. W szeregach rywali punktował jeszcze Sasak, przywracając ekipie z Gdańska nadzieję. Błędy własne po stronie gości i kolejna seria zagrywek Dimy Pashytskiego umacniały nas na prowadzeniu (18:11). Bez wątpienia atutem w grze naszego zespołu była też skuteczna gra w bloku, zapał Sasaka kolejno studzili Bartosz Bednorz z Davidem Smithem, co miało odzwierciedlenie na tablicy wyników (20:11). W tej partii nie brakowało tez długich wymian, na zagrania Szymańskiego odpowiadał Sawicki i było już 23:15. Błędy rywali w kluczowej fazie seta doprowadziły nas do końca partii, wygranej 25:16.

Również druga partia spotkania rozpoczęła się od gry na styku (2:2), podobnie jak w odsłonie premierowej również tym razem szybciej do głosu doszli kędzierzynianie, skuteczne ataki Dimy Pashytskiego ze środka czy Łukasza Kaczmarka na prawym skrzydle były gwarancją zdobyczy punkowych (8:6). Do skutecznych ataków swoich kolegów Bartosz Bednorz dodał asa serwisowego, ścianą nie do przejścia był kędzierzyński blok i przy stanie 13:9 trener Juricić postanowił przerwać grę. Po wznowieniu rywalizacji na skuteczności nie stracili Kaczmarek z Bednorzem, utrzymując kędzierzynian na prowadzeniu (15:11). Niestety tym razem nie ustrzegliśmy się przestojów w grze, a te wykorzystali rywale, doprowadzając do wyrównania (16:16). Chwilę później Bartosz Bednorz zrehabilitował się skutecznym atakiem i utrzymywaliśmy jedno oczko zaliczki (18:17). W dłuższych wymianach skuteczność w ataku Martineza przechyliła szalę zwycięstwa na stronę gdańszczan i przy stanie 19:21 Adam Swaczyna postanowił przerwać grę. Nie bez znaczenia była seria Sawickiego w polu serwisowym, w tej partii na boisku pojawili się jeszcze Kluth ze Stępniem oraz Śliwka (na poprawę przyjęcia). Mimo walki tej partii nie zdołaliśmy uratować (20:25).

Nie zrażając się przegraną w drugim secie w kolejnej odsłonie kędzierzynianie rozpoczęli od mocnego akcentu, skuteczność w ataku Dimy Pashytskeigo i celny serwis Jakuba Szymańskiego dały nam prowadzenie (4:3). Przy widowiskowych obronach siatkarzy obu ekip nie brakowało długich zaciętych wymian, w tych sytuacyjne piłki wykorzystywał Marcin Janusz. Niezmiennie na środku siatki nie do zatrzymania był Marcin Janusz, a przy zagraniach wykorzystywanych przez Bartosza Bednorza prowadziliśmy 9:7. Kiedy kolejną dłuższa wymianę na korzyść naszego zespołu zakończył Łukasz Kaczmarek trener gości postanowił przerwać grę (11:8). Chwilę później prowadziliśmy już pięcioma punktami (15:10), niestety błędy własne kędzierzynian i problemy przy zagrywkach Kampy odwróciły sytuację i to gdańszczanie prowadzili 17:16. Kiedy przerwy na żądanie niewiele pomogły trener Swaczyna zdecydował się na zmiany, na boisku pojawili się Bartłomiej Kluth, Andreas Takvam, a chwilę później Daniel Chitigoi. Czujna gra w bloku gdańszczan powstrzymała nasz zespół, podopieczni trenera Juricicia prowadzili już 24:20. Zagrywki Daniela Chitigoia pomogły przedłużyć losy seta, niestety tych strat nie zdołaliśmy odrobić (21:25).

W czwartym secie na boisko wrócili Łukasz Kaczmarek i Dima Pashytskyy, na przyjęciu został wprowadzony w końcówce poprzedniego seta Daniel Chitigoi. Po udanym początku seta i grze na styku tym razem szybciej zareagowali goście. Seria przy zagrywkach Kampy dała gdańszczanom czteropunktowe prowadzenie - 8:4. Czujna gra Łukasza Kaczmarka w bloku pomogła zniwelować dystans na 6:8, w tej części seta nasz zespół grał zrywami, o skuteczności kędzierzyńskiego bloku przekonał się jeszcze Sasak, jednak wciąż to ZAKSA musiała szukać serii punktowych (9:11). Problemy w przyjęciu i skuteczność Martineza w kontrach pomogły gdańszczanom odbudować czteropunktowy dystans (10:14). Sytuację próbował jeszcze ratować Łukasz Kaczmarek, po zagraniu naszego atakującego było 12:15. Niestety po raz kolejny dała o sobie znać celność serwisu Lukasa Kampy (12:18). Kapitan gdańszczan wyprowadził swój zespół na ośmiopunktowe prowadzenie (12:20). ZAKSA wyszła z niewygodnego ustawienia, jednak przy grze punkt za punkt niewiele mogliśmy zdziałać (15:23). Ataki Bartosza Bednorza przedłużyły jeszcze losy seta, partie zakończył jednak plas Kampy (17:25).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn0Koźle 0 Trefl Gdańsk 1:3 (25:16, 20:25, 21:25, 17:25)
Trefl Gdańsk

Grupa Azoty ZAKSA gładko wygrała pierwszego seta, ale potem siatkarze Trefla Gdańsk pokazali prawdziwie lwi pazur i wywieźli bezcenną wygraną 3:1 z Kędzierzyna-Koźla. To pierwsza wyjazdowa wygrana Trefla w lidze od 24 listopada 2023 r., gdy 'gdańskie lwy' wygrały ze Ślepskiem Malow w Suwałkach. Czekaliśmy na zwycięstwo w delegacji dokładnie 114 dni.

Tylko pierwszy set należał do ZAKSY, która jest trzykrotnym triumfatorem Ligi Mistrzów. Po asie serwisowym byłego zawodnika 'lwów' Dmytro Paszyckiego (zaledwie 73 km/h) gospodarze prowadzili już 8:3. Zaraz David Smith zaserwował kolejnego sprytnego asa. Przy stanie 14:9 Mikołaja Sawickiego zmienił Piotr Orczyk. Niewiele to dało, ZAKSA do końca seta powiększała konsekwentnie prowadzenie, które utrzymali do końca partii, którą zakończył blok Łukasza Kaczmarka na Mikołaju Sawickim.

Pierwszy set nie był dobry w wykonaniu Trefla Gdańsk, drugi znacznie lepszy. 'Lwy' musiały gonić gospodarzy, którzy wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. Przy stanie 15:11 Igor Juricić dokonał zmiany na środku - Patryk Niemiec zastąpił Karola Urbanowicza i to był strzał w dziesiątkę. Lukas Kampa asem serwisowym zmniejszył deficyt gości do jednego punktu - było już tylko 14:15. Wkrótce był już remis, a po dwóch atakach Jana Martineza Franchi Trefl po raz pierwszy prowadził w tym meczu - 21:19. Wówczas o czas był zmuszony prosić trener gospodarzy, a zaraz po przerwie potężną bombę zaserwował Mikołaj Sawicki i ZAKSA znów wzięła czas - po jednej piłce! Po przerwie, cóż za niespodzianka - Sawicki zdemolował obronę rywali asem serwisowym, aż gospodarze posłali do boju kontuzjowanego ostatnio Aleksandra Śliwkę. Nie pomogło, partię zakończył potężnym atakiem Kewin Sasak - 25:20 i 1:1 w setach.

Trzeci set był wyrównany, chociaż minimalną przewagę zyskała ZAKSA, było już 11:8 dla gospodarzy, a wnet 15:10. Jakub Czerwiński zmienił Sawickiego i wreszcie zadziałał gdański blok - Martinez dwa razy zablokował Łukasza Kaczmarka i niebawem było już tylko 15:13. Asem serwisowym wyrównał kapitan naszej drużyny Lukas Kampa i było po 16, a Martinez i Niemiec blokami dali Treflowi prowadzenie - 18:16. Po efektownym bloku Jordana Zaleszczyka, było już 21:18 dla gości. Ten sam zawodnik zakończył seta potężnym smeczem i było 2:1 dla Trefla Gdańsk po 36 minutach walki w trzeciej partii.

"Gdańskie Lwy" poczuły się pewnie na boisku aktualnego triumfatora Ligi Mistrzów i to było widać.

Czwarty set był ich popisem. Nie najwyższy przecież Jan Martinez Franchi zablokował rywali i było 8:4 dla Trefla. Argentyńczyk rozgrywał świetną partię, co podkreślił asem serwisowym. Podobną sztuką popisał się Kampa. Spotkanie "kiwką" zakończył kapitan Trefla Gdańsk ? Lukas Kampa, skuteczny w ataku MVP dzisiejszego spotkania. To zwycięstwo daje "lwom" powrót na piąte miejsce w PlusLidze.

Gdańscy siatkarze wrócą do ERGO ARENY na "mecz kaszubski", w którym rywalem będzie PSG Stalą Nysa - spotkanie odbędzie się w piątek, 22 marca o godz. 17:30.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Trefl Gdańsk 1:3 (25:16, 20:25, 21:25, 17:25) MVP Lukas Kampa

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Bednorz 18, Kaczmarek 14, Paszycki 13, Szymański 4, Smith 4, Janusz 3 - Shoji (l.), Chitigoi 4, Kluth 2, Takvam 1, Stępień 0, Śliwka 0.

Trefl Gdańsk: Sasak 16, Martinez Franchi 15, Sawicki 13, Zaleszczyk 9, Kampa 8, Urbanowicz 1 - Koykka (l.), Niemiec 7, Orczyk 2, Czerwiński 0.