2011/2012

+L 23/24 kolejka 27
Plus Liga +L - Link
Transmisje na PolsatSport

20.03 Projekt Warszawa - PGE GiEK Skra Bełchatów 3:0 (25:23, 25:23, 25:22) MVP: : Szalpuk - Staty - zal. 23k.

22.03 Trefl Gdańsk - PSG Stal Nysa 1:3 (25:23, 22:25, 24:26, 24:26) MVP: Zerba - Staty
Barkom Każany Lwów - Asseco Resovia Rzeszów. 3:1 (19:25, 25:20, 25:18, 25:22) MVP: Paloonsky - Staty
23.03 KGHM Cuprum Lubin - ES Hemarpol Częstochowa 3:2 (19:25, 25:19, 30:28, 22:25, 15:12) MVP: Hanes - Staty
24.03 BOGDANKA LUK Lublin - Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (15:25, 17:25, 25:23, 25:14, 16:14) MVP: Wachnik - Staty
Ślepsk Malow Suwałki - Jastrzębski Węgiel 2:3 (18:25, 25:20, 25:23, 17:25, 8:15) MVP: Szymura - Staty
Aluron CMC Warta Zawiercie - PGE GiEK Skra Bełchatów 3:1 (22:25, 32:30, 25:23, 25:18) MVP: Kozłowski - Staty
25.03 Enea Czarni Radom - GKS Katowice 3:0 (25:21, 25:20, 25:20) MVP: Formela - Staty
Projekt Warszawa - GA ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (21:25, 16:25, 25:23, 25:20, 18:16) MVP: Weber -
Staty
ksdani dnia 20/03/2024 · 211364 Komentarzy · 27 Czytań · Drukuj

ksdani dnia 23/03/2024
Trefl Gdańsk

Wygraną w spotkaniu z PSG Stalą Nysa, Trefl Gdańsk mógł sobie zapewnić udział w fazie play-off PlusLigi. Stało się inaczej, to goście okazali lepsi w stosunku 3:1 w obecności aż 9200 widzów - to najwięcej w bieżącym sezonie Polskiej Ligi Siatkówki. "Mecz Kaszubski" miał niezwykłą oprawę, a doping rekordowej ilości kibiców czasem był wręcz ogłuszający.

Pierwszy set tego spotkania należał do Trefla Gdańsk. Od początku goście prawie wszystkie piłki kierowali do Macieja Muzaja (grał dla ?lwów? w sezonie 2018/19), co szybko rozszyfrowali gospodarze. Trener Stali, pochodzący z Pucka, Daniel Pliński był zmuszony wziąć czas przy stanie 7:4 dla Trefla. "Lwy" prowadziły, ale po dwóch asach serwisowych Dominika Kramczyńskiego był już remis, po 13. Zaraz potem Nicolas Zerba blokiem dał prowadzenie Stali. Od tej pory rywale szli łeb w łeb, partię zakończył skuteczny dziś Jordan Zaleszczyk.

Drugi set rozpoczął się od prowadzenia gości 3:0, po tym jak zablokowany został Kewin Sasak. Wkrótce było już 5:1 dla gości, gdy trener Igor Juricić wziął czas. Niewiele to pomogło, wkrótce Stal prowadziła już 9:3 i 12:5. Potem pięć kolejnych punktów padł "lwów", gdy na zagrywce był Jan Martinez Franchi i wynik zrobił się o wiele bardziej przyjemny dla Trefla. Potem z kolei koncert zaczął grać Marokańczyk Zouheir El Graoui i to goście zyskali bezpieczną przewagę. Nie na długo, Karol Urbanowicz popisał się asem i deficyt Trefla zmalał do zaledwie jednego oczka, a po kolejnym efektownym bloku Zaleszczyka był już remis. Niestety, to goście zdobyli trzy kolejne punkty, którzy nie oddali prowadzenia do końca seta. Partię zakończyła sprytna kiwka chorwacko-białoruskiego rozgrywającego gości Timafieja Zhukouskiego.

Trzeci set to lekka przewaga gości, którzy wysforowali się na czoło przy stanie 8:6. To nie trwało długo, wynik utrzymywał się w okolicy remisu. W końcówce seta Stal Nysa wyszła na minimalne dwupunktowe prowadzenie. Emocje sięgały zenitu, a atmosferę tylko podgrzewał gorący doping publiczności bardzo licznie zgromadzonej z okazji "Meczu Kaszubskiego". Trefl obronił pierwszą piłkę setową, ale przy drugiej zablokowany został Mikołaj Sawicki i to goście objęli prowadzenie 2:1 w setach.

Czwarty set zaczął się od dwóch skutecznych bloków zawodników Stali, którzy wyszli na nieznaczne prowadzenie 4:2. "Lwy" złapały dobrą serię i wyszły na prowadzenie 5:4. Nie trwało to długo, przy stanie 8:10 dla gości trener Juricić poprosił o przerwę, Trefl musiał walczyć o pozostanie w meczu. "Lwy" przegrywały już 16:19. Goście mieli piłkę meczową, którą Trefl obronił. Niestety blok po ataku Macieja Muzaja wylądował na aucie i to goście cieszyli się z wygranej 3:1. Trefl Gdańsk ma wciąż swój los we własnych rękach i play-off PlusLigi o krok.

Trefl Gdańsk - PSG Stal Nysa 1:3 (25:23, 22:25, 23:25, 24:26) MVP Nicolas Zerba

Trefl Gdańsk: Sasak 22, Zaleszczyk 12, Sawicki 8, Martinez Franchi 7, Urbanowicz 6, Kampa 0 - Koykka (l.), Niemiec 4, Czerwiński 2, Orczyk 2.
PSG Stal Nysa: Muzaj 17, El Graoui 15, Zerba 12, Kramczyński 11, Włodarczyk 11, Żukowski 3 - Szymura (l.), Kapica 2, Kosiba 0, Szczurek 0.
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Po blisko 3-godzinnym, zaciętym spotkaniu w Warszawie zwycięzcę musiał wyłonić tie-break. ZAKSA walczyła do końca, niestety finalnie z wygranej mogli się cieszyć gospodarze.

Mecz w Warszawie rozpoczęliśmy składem z Marcinem Januszem na rozegraniu, Łukaszem Kaczmarkiem w ataku, przyjmującymi Aleksandrem Śliwką i Bartoszem Bednorzem, środkowymi Davidem Smithem i Dmytro Pashytskyym oraz Erikiem Shoji (libero).

Udany start meczu zagwarantowały nam serwisy Davida Smitha, rywalizację punktowym atakiem z drugiej linii otworzył Aleksander Śliwka, w kolejnej akcji równie skuteczny był Bartosz Bednorz, do celnych ataków swoich kolegów David Smith dodał punktową zagrywkę i było 3:0. Po stronie miejscowych odpowiadali Szalpuk z Tillie, jednak kędzierzynianie nie zwalniali tempa, błędy rywali i kontrataki kończone przez naszego kapitana sprzyjały utrzymywaniu prowadzenia (3:7). Po zerwanym ataku Bołądzia dystans wzrósł do pięciu oczek, jednak sytuację stołecznych poprawił nieco Tillie (8:11). W kolejnych dłuższych wymianach mogliśmy liczyć na Łukasza Kaczmarka, a przy efektownych obronach Erika Shoji nie brakowało długich, zaciętych wymian. Po sprytnym zagraniu Aleksandra Śliwki przy stanie 11:16 trener miejscowych musiał interweniować. Rywali swoim serwisem pocelował jeszcze Marcin Janusz i wydawać się mogło, że prowadzenie ZAKSY w tej partii jest niezagrożone (12:18). Sygnał do ataku gospodarzom dał jednak Tillie, dodatkowo czujna gra miejscowych w bloku sprawiła, że nasza przewaga stopniała w końcówce do dwóch punktów (17:19). Tym razem to Adam Swaczyna postanowił przerwać grę. Po wznowieniu rywalizacji ważną akcje zakończył Aleksander Śliwka (17:20), naszym zawodnikom w kolejnych akcjach odpowiedział Bołądź i znów było nerwowo (21:22). Błędy rywali i skuteczna gra naszego kapitana zrobiły jednak różnicę, seta zakończył skuteczny blok naszego zespołu na Bołądziu (21:25).

W drugiej partii na początku byliśmy świadkami gry na styku (4:4). Kolejne zagrania w wykonaniu Davida Smitha (najpierw atak, następnie blok na Szalpuku) dały początek serii punktowej podopiecznym Adama Swaczyny. Niezmiennie na skuteczności nie tracili Aleksander Śliwka z Łukaszem Kaczmarkiem i przewaga wzrosła już do pięciu punktów (5:10). W tej partii nie brakowało długich, zaciętych wymian, w tych lepiej spisywali się kędzierzynianie, tym samym kontrolując sytuację (7:12). Wrażenie robiła też skuteczna gra w bloku naszego zespołu, dzięki której dystans wzrósł do ośmiu oczek (9:18). Swoje noty w tej części meczu, pewnymi zagraniami na środku siatki, poprawiał jeszcze Dmytro Pashytskyy (11:19). Kolejne zmiany po stronie stołecznych nie były w stanie odmienić sytuacji. Pewni swego kędzierzynianie kontrolowali sytuację, a efektowne zagrania Aleksandra śliwki w atakach z drugiej linii były gwarantem zdobyczy punktowych (14:22). Na tak grającą ZAKSĘ zespół trenera Grabana nie był w stanie znaleźć sposobu (16:25).

Role się odwróciły na początku trzeciej partii, tym razem skuteczność w bloku sprzyjała ekipie z Warszawy (4:2). Na prawym skrzydle nie do zatrzymania był jednak Łukasz Kaczmarek i odzyskaliśmy kontakt punktowy z rywalem (4:3). Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, po ataku Firleja z sytuacyjnej piłki Projekt prowadził 8:5, aby po kontrataku zwieńczonym sprytnym plasem Łukasza Kaczmarka za blok było 8:7. Ten fragment spotkania był zdecydowanie najbardziej wyrównany, niezmienni ZAKSA brylowała w elemencie bloku, po kolejnych blokach Pashytskiego na Bołądziu (11:12) trener Graban zdecydował się na zmiany. I tak na boisku zameldował się Linus Weber. Przy wymianie ciosów na siatce na zagrania Tillie odpowiadał Śliwka (14:15). Kiedy rywale odskoczyli na dwa oczka Adam Swaczyna postanowił interweniować, przerwa na żądanie naszego trenera odwróciła sytuację i po czujnej grze w bloku doprowadziliśmy do wyrównania (17:17). Miejscowi odzyskali dwupunktową zaliczkę, powstrzymując na siatce Bartosza Bednorza (20:18), odpowiedzieliśmy tym samym i od stanu po 21 walka rozpoczęła się na nowo. Dobra zagrywka Dimy Pashytskiego pozwoliła nam jeszcze odwrócić sytuację (21:22), niestety skuteczność Webera i celny serwis atakującego Projektu pomogły miejscowym, tym samym przedłużając rywalizację (25:23).

Rywalizację punkt za punkt, przy wymianie ciosów na siatce siatkarze obu ekip kontynuowali od początku czwartego seta (4:3). Stołeczni, przy zagrywkach Szalpuka odskoczyli nieco, jednak przerwa na żądanie i dłuższe wymiany w wykonaniu naszego zespołu pozwoliły nam w ekspresowym tempie doprowadzić do wyrównania (6:6). Asem serwisowym na Arturze Szalpuku popisał się jeszcze Dima Pashytskyy, do zagrań w ataku punktowy serwis dodał również Aleksander Śliwka i prowadziliśmy 10:9. Czujność naszego trenera przy wykorzystywaniu wideoweryfikacji zwiększyła jeszcze przewagę (9:11). Po asie serwisowym Łukasza Kaczmarka wydawało się, że to ZAKSA przystąpiła do budowania dystansu (12:15), niestety zagrania Webera po raz kolejny doprowadziły do wyrównania (15:16). Błędy własne naszego zespołu i celne zagrania Webera postawiły ZAKSĘ w trudnej sytuacji (20:17). Kędzierzynian z niewygodnego ustawienia wyprowadził Aleksander Śliwka, w kluczowej fazie seta punktowaliśmy blokiem (22:20), niestety mimo walki nie zdołaliśmy uratować tej partii (25:20).

Po falstarcie w decydującym secie (3:1) ważny kontratak zakończył Aleksander Śliwka. Chwilę później przy zagrywkach Bartosza Bednorza i znakomitych obronach Erika Shoji nasz zespół odrobił straty, nawet wychodząc na prowadzenie 5:4 po ataku naszego kapitana. Nie był to ostatni zwrot akcji i po chwili to Adam Swaczyna musiał przerwać grę (6:5), przy zmianie stron boiska w minimalnie lepszej sytuacji byli gospodarze (8:7). Celne zagrania w ataku Szalpuka czy Bednorza przeplatały błędy popełniane przez siatkarzy obu ekip w polu serwisowym (11:11). Ważną akcje na korzyść naszego zespołu rozstrzygnął Łukasz Kaczmarek, chwilę później w kontrze zapunktował Aleksander Śliwka i odwróciliśmy sytuację (13:14). W wymianie ciosów na siatce mogliśmy liczyć na duet Bednorz/ Kaczmarek (15:16). Niestety pechowy upadek Marcina Janusza pomógł ekipie z Warszawy odwrócić sytuację (17:16), tej zaliczki miejscowi nie wypuścili z rąk (18:16).

Projekt Warszaw - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (21:25, 16:25, 25:23, 25:20, 18:16) MVP: Weber